" Elektrośmieciuszek" wyczyszczony... Przyjaciele Przyrody informują:)

Drukuj

Ogromny samochód ponownie zapakowali panowie z EKO HARPOON. Nasz szkolny kącik Elektrośmieciuszek znowu świeci pustkami, ale to kwestia kilku dni i ponownie gołdapianie przywiozą ZSEE.

Akcja rozwija się i stale kibicują jej  najmłodsi. Są świadkami i uczestnikami  cudownego działania. Rozwijają swoją wiedzę na temat recyklingu. Wiedzą, że elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, które po przedostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera czy świetlówki przenikają do gleby. Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one poddane procesom odzysku, a szkodliwe substancje unieszkodliwione.
Każdy, kto chce się pozbyć większej lub mniejszej ilości zużytego sprzętu, może własnym transportem dostarczyć go do szkoły w godzinach 7.00 – 17.00. Trzeba jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy:

- Dostarczane nam elektrośmieci muszą być w całości. Z zużytych urządzeń nie wolno wyjmować części ,a oddawać np. tylko obudowy. Taki niekompletny odpad przestaje być elektrośmieciem. - mówi Alina Oleszczuk koordynatorka akcji

Zagadka z nagrodą z Miasta bez elektrośmieci

Jak często Szkoła Podstawowa nr 2 im.Marszałka Józefa Piłsudskiego  w Gołdapi  organizuje  zbiórki elektrośmieci?
Wybierz jedną odpowiedź i wpisz  literę w komentarzu:
a) dwa razy w  roku
b) zbiórka trwa w szkole przez cały rok
c) cztery razy w roku
Na odpowiedzi czekamy do 30 kwietnia do godziny 16.00. Każda prawidłowa odpowiedź zostanie nagrodzona. Odbiór nagrody (7-11maja ) SP2 Gołdap sala nr 20
koordynatorka działań  Alina Oleszczuk

Fotoreportaż pt. "Co czuje zepsuta  lodówka?:)"

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Szkoła Podstawowa nr 2 NAJLEPSZĄ KONDYCJĘ MA!

Drukuj

Dnia 17 kwietnia 2018r. braliśmy udział w Międzyszkolnych Zawodach Sportowych organizowanych w związku z realizacją ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Trzymaj Formę”.  Pomysłodawcą tych rozgrywek była Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gołdapi, a patronat objął burmistrz Gołdapi. Rozgrywki odbywały się w, miejscowym Ośrodku Sportu i Rekreacji pod czujnym okiem wyznaczonych trenerów. Byliśmy w gronie dwunastu powiatowych szkół podstawowych. Drużyna liczyła dziesięcioro zawodników. Reprezentowali nas: Maciej  Gryko, Filip Gryko, Mateusz Puza, Mateusz Piwowar, Kamil Żuk, Sylwia Żuk, Alicja Karnauchow, Julia Jankowska, Laura Troc, Emilia Zalewska. Kibicowali nam: p. Małgorzata Wojciechowska – Gutowska, Michał Jarzyna, Ernest furtan, Angelika Mysiewicz, Adam Twardowski. Zmagaliśmy się w pięciu konkurencjach i ostatecznie WYGRALIŚMY 1.MIEJSCE! Przynieśliśmy do szkoły puchar, dyplom i piłkę. Warto podkreślić, że to DRUGIE NASZE ZWYCIĘSTWO. W UBIEGŁYM ROKU RÓWNIEŻ STANĘLIŚMY NA PODIUM, NA 1. MIEJSCU.

Bardzo dziękuję drużynie za zdyscyplinowanie i grę fair play, a kibicom za motywujące dopingowanie.

koordynator programu „Trzymaj Formę”:  Małgorzata Marcinkiewicz

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Konkurs Pięknego Czytania

Drukuj

11 kwietnia 2018 r. odbył się w bibliotece dwuetapowy Konkurs Pięknego Czytania klas IV pod hasłem: Magiczne piękno przyrody w książce F. F. Burnett Tajemniczy ogród.

Do konkursu przystąpiło 14 osób. W pierwszym etapie dzieci czytały przygotowane w domu teksty. W tej części  wyłoniono 5 osób, które najdokładniej spełniały kryteria: płynność czytania, poprawność, wyrazistość, tempo, interpretacja.

W drugim etapie po pięciominutowym przygotowaniu dzieci czytały wylosowane przez siebie fragmenty powieści. Kryteria oceny były takie same jak w poprzedniej części.

I miejsce i zarazem tytuł Mistrza Pięknego Czytania uzyskał Maksymilian Koneszko z klasy IV a,

II miejsce zdobyła Julia Metelska z IV b,

III - Kasia Wasilewska z IV a.

Wyróżnienia otrzymają: Hania Galińska z IV b i Kornelka Waraksa z IV a. Gratulujemy laureatom.

Uczestników konkursu oceniała komisja w składzie: pani Marzanna Chomiczewska, pani Bożena Giedrojć oraz pani Marta Taraszkiewicz.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Zielone Dni 2018 - dzień 5 (czerwony)

Drukuj

5 Czerwony za nami:)

Dzień Pomocy Strażakom-Stop wypalaniu traw
* To był "ognisty poranek".
Rozruszaliśmy się ćwiczeniami, uśmiechami i radością. Celem naszego superspotkania oprócz trzymania dobrej sportowej formy  był apel do podpalaczy i wrogów przyrody.

STOP WYPALANIU TRAW.

PODPALANIE ZABIJA ROŚLINY, ZWIERZĘTA I LUDZI...

* Bajkał i Buriacja tylko dla najstarszych uczniów naszej szkoły:))

Spotkanie z Mirosławem Słapikiem rozpoczęło się zagadkami.Następnie podróżnik opowiadał o największym jeziorze na świecie i porównywał je do obszaru Polski i naszego jeziora...

* TRZYMAMY FORMĘ! - Małgorzata Marcinkiewicz

Dzisiaj dzień czerwony, a zatem jedzmy czerwone owoce i warzywa, np. rzodkiewkę, pomidory i truskawki.

Historia powstania rzodkiewki nie jest dokładnie znana, wyhodowano ją najprawdopodobniej w średniowiecznej Europie. Jest polecana przy odchudzaniu, trądziku, kuracji wzmacniającej włosy i paznokcie. To także  naturalny antybiotyk.

Pomidor dotarł do Europy po 1492 roku – po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Nie lubi zimna. Nie trzymajcie go w lodówce. Traci kolor, smak i niektóre witaminy. Pomidor chroni nas przed zawałem serca, udarem mózgu i chorobami układu krążenia.

Truskawki wspomagają pracę jelit. Są małokaloryczne, posiadają również właściwości moczopędne. Dzięki temu oczyszczają organizm z substancji trujących i pomagają pozbyć się zatrzymanej w organizmie wody, co powoduje również spadek wagi. Truskawki polecane są również osobom mającym problem ze stawami. Te niewielkie owoce zmniejszają ilość kwasu moczowego w naszym organizmie, który podrażnia stawy. Owoce wpływają na złuszczanie się naskórka, dzięki czemu cera staje się jaśniejsza i szybciej znika trądzik.

* Starszy aspirant Krzysztof Budziński zaskoczył wszystkich sprytem, radością i uśmiechem .

Były opowiadania, pokaz sprzętu, anegdoty o strażakach i oczywiście ćwiczenia bojowe na czas:) Wspaniała zabawa, dużo doświadczeń i oczywiście wzrost świadomości.
Nie wypalajmy traw giną zwierzęta, rośliny i ludzie...

* Projektujemy plakaty Stop wypalaniu traw

* Czerwona ciekawostka ze strażakiem w tle:)

Dawno temu obecny  strażak Krzysztof Budziński oraz obecna nauczycielka i koordynatorka Zielonych Dni Alina Oleszczuk przyszli pierwszy raz do Szkoły Podstawowej nr2 w Gołdapi. Byli uczniami pierwszej klasy .Uczyli się razem  przez całą szkołę podstawową i średnią. Są przykładem na to, że koleżeństwo i przyjaźń z dawnych dziecięcych lat nigdy nie przemija.
Dawny Krzyś obecnie starszy aspirant Krzysztof Budziński zawsze służy pomocą swojej koleżance dawnej Alince obecnej nauczycielce pani Alinie i tak samo jest w drugą stronę.
Nikt wtedy nie pomyślał ,że z małego Krzysia wyrośnie odważny dzielny strażak, a z małej Alinki nauczycielka z pasją:)


Zielonych  Dni 2018 nie zamykamy.

Wrota  do naszych zielonych  ekologicznych działań stale są otwarte. Przed nami Wiosenne Sprzątanie Świata, kolejna zbiórka ZSEE ,dalsze urządzanie Zielonego Kącika, ,edukacja teatralna ,polonistyczna, matematyczna, fizyczna, chemiczna, przyrodnicza, muzyczna, plastyczna, techniczna, sportowa...

Wszystko po to, aby poznawać Ciebie Ziemio...

Dziękujemy  wszystkim zaangażowanym sympatykom Zielonych Dni w Szkole2018.
Dzięki Wam z roku na rok są atrakcyjniejsze, rozwijające i czekamy na nie z niecierpliwością:)

Koleżanki i Koledzy,

serdecznie dziękuję raz jeszcze wszystkim zaangażowanym za cudowną wspólną pracę, którą wykonaliśmy, za pomoc w promocji naszej szkoły podczas Zielonego Tygodnia:)
Myślmy pozytywnie, cokolwiek się zdarzy, pozytywne myślenie uniesie nas ku dobrym decyzjom i konstruktywnym rozwiązaniom. Wtedy pozytywna energia nigdy nas nie opuści, i właśnie takie radosne hasło zaplanowałam na Zielone Dni 2018.:)

Fajnie, że wiele osób zauważyło to co  dobre, fantastyczne co promowało naszą szkołę podczas Zielonych Dni 2018, co poprawiło wizerunek naszej szkoły.
Tym wszystkim POZYTYWNYM raz jeszcze  gorące DZIĘKUJĘ:)

Alina Oleszczuk :)

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Strona 4 z 362