Mistrzostwa Powiatu Gołdapskiego w halowej piłce nożnej dziewcząt

Drukuj

03 grudnia 2011 roku na hali sportowej OSiR w Gołdapi odbyły się Mistrzostwa Powiatu Gołdapskiego w halowej piłce nożnej dziewcząt szkół podstawowych - rocznik 1999 i młodsi. W zawodach wystartowały 4 drużyny, które odpowiednio zajęły:

  • 1 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Gołdapi
  • 2 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3 w Gołdapi
  • 3 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Gołdapi
  • 4 miejsce - Szkoła Podstawowa w Baniach Mazurskich
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Sandra Jurewicz, Iza Waraksa, Emila Sitkowska, Gabrysia Nowacka, Patrycja Poświatowska, Marysia Czernicka, Iza Adamska, Kaja Andrzejaczek.
Na zakończenie zawodów drużyny zostały nagrodzone pucharami i dyplomami.
Więcej zdjęć na GOLDAP.INFO
Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Teatr w szkole

Drukuj

29 listopada do naszej szkoły przyjechali aktorzy ze Studia Art - re z Krakowa. Uczniowie z klas 0 - III obejrzeli przedstawienie pt. "Trzy świnki".

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Święto Pluszowego Misia

Drukuj

Pluszowe misie to zabawki towarzyszące dzieciom od najmłodszych lat. Pocieszają, dodają otuchy, łagodzą lęki. Jako jedyne ze wszystkich zabawek doczekały się swojego święta. Z tej okazji 25 listopada 2011 r. wszystkie ulubione misie i ich właściciele – dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas młodszych – zostały zaproszone na inscenizację pt. „Urodziny Kubusia Puchatka”. W role postaci bohaterów książki A. A. Milne’a wcielili się uczniowie klasy II b uczęszczający na zajęcia czytelniczo – teatralne. Przed inscenizacją zaproszeni goście usłyszeli historię pluszowego misia. Dowiedzieli się z niej wielu ciekawostek, między innymi tę, że te sympatyczne przytulanki przywędrowały do nas z USA ponad 100 lat temu. Po inscenizacji wszystkie misie wzięły udział w konkursie, a te, które według jury wyróżniały się oryginalnością, otrzymały medale.  Wesoła zabawa przy piosence o pluszowym misiu zakończyła to świąteczne spotkanie.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Andrzejki w klasach piątych

Drukuj

Jak to z andrzejkami było...

Dawniej, 24 listopada, obchodzono katarzynki. Był to dzień wróżb wyłącznie dla chłopców. Zwyczaj ten (dlatego pisownia małą literą) nawiązywał do patronki. Święta Katarzyna z Aleksandrii uważana była za opiekunkę kawalerów szukających żon. To ona mogła im wskazać w wigilię  swego dnia (czyli dzień przed)najwłaściwszą kandydatkę. Katalog wróżb chłopięcych nie był urozmaicony. Kawaler, kładąc się spać, wkładał pod prześcieradło kobiecą bieliznę, a pod poduszkę karteczki z wypisanymi imionami dziewcząt. I gotowe! W nocy śnił o ukochanej, a rankiem sięgał pod poduszką i już wiedział, jak ma ona na  imię.

Dzisiaj katarzynki odeszły właściwie w zapomnienie. Pozostały andrzejki (29 listopada) będące zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców. Wcześniej zwyczaj ten dotyczył tylko dziewcząt. Związek św. Andrzeja apostoła z wróżbami dziewczęcymi nie jest do końca jasny, choć przypisano mu opiekę nad cnotliwymi i pobożnymi pannami na wydaniu. W wigilię św. Andrzeja panny wróżyły podobnie jak wcześniej wspomniani chłopcy, ale ... szły spać po całym dniu poszczenia i gorących modlitw do św. Andrzeja, aby przyśnił im się wymarzony kawaler przeznaczony na męża - piękny, dobry, mądry, bogaty... By uchronić się przed sennymi koszmarami, połykały trzy ząbki czosnku. Inna wróżba wymagała wcześniejszego przygotowania placka, kulek z ciasta lub tłuszczu, kości z nóżek cielęcych. Dziewczyny podsuwały te smakołyki wpuszczonemu do izby psu. Ta, której kulkę zjadł jako pierwszą, miała pierwsza wyjść za mąż.

Katarzynki i andrzejki obchodzono z końcem listopada, ponieważ przepowiadanie przyszłości było możliwe tylko w czasie niezwykłym, a za taki uważano przełom jesieni i zimy. Wtedy obecne wśród ludzi duchy mogły odsłonić tajemnice przyszłości.

A jak wyglądają dzisiejsze andrzejki i wróżby? Na pewno niosą ze sobą radość i nieco tajemnicy...

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Andrzejki w grupie 5-latków

Drukuj

Za oknem szaro i deszczowo, a u 5-latków wesolutko i zabawa na całego. Do sali zawitały wróżki, zwierzątka, kwiatuszek oraz super bohaterowie. Wróżby, konkursy, pląsy przy muzyce zachęciły wszystkich do wspólnej zabawy i rozweseliły nawet największych ponuraków.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Andrzejki w klasie II b

Drukuj

Andrzejki to dobra okazja do tego by dobrze się pobawić. Klasa II b zapewniła sobie tego dnia solidną porcję andrzejkowej rozrywki. Były tańce, śpiewy, konkursy i wspaniała rywalizacja. Dodatkowo zabawę umilił słodki poczęstunek.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Strona 240 z 270