II Wiosenny Rajd „Efekt placebo”

Drukuj

A my na szlaku, wędrujemy przygód śladem
A my na szlaku wędrujemy człapu, człap…

W dniach 8 -10 kwietnia 2011r. nasza 2 Drużyna Harcerska „Aves” uczestniczyła w II Wiosennym Rajdzie „Efekt placebo”. Jego organizatorami, jak nazwa wskazuje, była Drużyna Starszoharcerska „Placebo” oraz Hufiec ZHP w Gołdapi. Już od dwóch lat miejsca na nocleg użycza harcerzom nasza szkoła.

Wędrowaliśmy w nocy, wędrowaliśmy w ciągu dnia. Odkrywaliśmy tajemnice zbrodni, bawiąc się w detektywów, policjantów. Świetnie poradziliśmy sobie z zadaniami przedrajdowymi, np. samodzielnie ułożyliśmy i odegraliśmy przedstawienie o tematyce kryminalnej. Bawiliśmy się wspólnie z innymi harcerzami, uczestniczyliśmy w harcerskim świeczkowisku. Byliśmy też świadkami Zobowiązania Instruktorskiego, które złożyły druhny pracujące z naszymi zuchami  – Paulina Karwel i Aleksandra Augustynowicz.

Nasz wysiłek został dostrzeżony przez organizatorów – zdobyliśmy III miejsce!!!

Dziękujemy druhowi Andrzejowi Życzkowskiemu za wspólne wędrowanie i opiekę.
Dziękujemy panu dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr2 w Gołdapi za użyczenie pomieszczeń szkolnych, a organizatorom rajdu za  cudowną zabawę i przeżywanie przygód na szlaku.

Drużynowa 2D.H. „Aves”
Małgorzata Wojciechowska - Gutowska

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

ODPOWIEDZIELIŚMY NA "WODNY APEL" FUNDACJI NASZA ZIEMIA:)

Drukuj

Fundacja Nasza Ziemia jest członkiem międzynarodowej koalicji Ocean2012. Jej zadaniem jest reforma europejskiego rybołówstwa. Według obecnych szacunków 88% zbadanych gatunków ryb jest obecnie nadmiernie eksploatowanych, a jedną trzecią odławia się powyżej biologicznie bezpiecznego limitu, co niebawem doprowadzi do wyginięcia tych gatunków. Poławia się coraz mniej coraz mniejszych ryb, zanim zdążą się rozmnożyć. Ponadto, stosowane metody połowu są często niebezpieczne dla środowiska, wiele rzadkich i cennych gatunków (np. bałtyckie morświny, ryby, niektóre gatunki ptaków) giną w sieciach jako tzw. przyłów, czyli zwierzęta i przedmioty które złapią się w sieć, a nie są gatunkiem docelowym. Sytuacja jest na tyle poważna, że niektóre gatunki ryb jeśli nic nie zrobimy znikną jeszcze za życia obecnych Klubowiczów i ich dzieci nie poznają smaku np. dorsza.
Dlatego koalicja Ocean 2012 dąży do wprowadzenia zasad zrównoważonego rozwoju do rybołówstwa.

Żeby pokazać, że to wołanie o pomoc jest wspólną prośbą, przedstawiciele Fundacji Nasza Ziemia zaniosą  Ministrowi patchwork zrobiony min. przez Kluby Naszej Ziemi. (patchwork - duża tkanina zszyta z mniejszych kształtów z różnych materiałów)

Odpowiedzieliśmy na apel i wykonaliśmy zadanie. Pomogła nam w tym mama Dawidka Filipkowskiego, która wyczarowała piękny "wodny obrazek". Symboliczna cegiełka naszego klubu z SP nr 2 w Gołdapi zapakowana w dużą kopertę pojechała prosto do Warszawy na ulicę Hożą 3m 5 do siedziby Fundacji Nasza Ziemia.
Dziękujemy mamie Dawida Filipkowskiego.

Pani Mira Stanisławska-Meysztowicz - Prezes Fundacji Nasza ZiemiaPani Alino,
bardzo dziękujemy, patchwork dzisiaj do nas dotarł - jest piękny!
Pani prezes podobał się tak bardzo, że powtarzała jeszcze 5 minut po zobaczeniu go że jest naprawdę śliczny - przesyłam zdjęcie :)
Jak dostaniemy już wszystkie patchworki zrobimy zdjęcie gotowego i prześlemy wszystkim którzy przesłali żeby zobaczyli jak wyszło.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Szczypek
Fundacja Nasza Ziemia

Odpowiedzieliśmy na apel i wykonaliśmy zadanie. Pomogła nam w tym mama Dawidka Filipkowskiego, która wyczarowała  piękny wodny obrazek. Symboliczna cegiełka naszego klubu z SP nr 2 w Gołdapi zapakowana w dużą kopertę pojechała prosto do Warszawy na ulicę Hożą 3m 5 do siedziby Fundacji Nasza Ziemia.
Dziękujemy mamie Dawida Filipkowskiego.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

"Lekcja historii"

Drukuj

Drugi i trzeci maja... Cóż to za daty?
Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja!

Niestety, dla setek wielu młodych ludzi to jedne z mało znaczących uroczystości. Świat idzie z postępem: komputer, Internet są na porządku dziennym w użyciu. Młodzi ludzie, a nawet i dorośli, żyjąc w zawrotnym tempie, negują wiele wartości, zapominają o przeszłości. Wysuwają na plan pierwszy życie teraźniejsze.

To dlatego nasza szkoła przywiązuje tak dużą wagę do kształtowania odpowiednich postaw patriotycznych, szanowania symboli narodowych i szkolnych. Uczymy tego nie tylko w czasie rozmowy z dziećmi, omawiania utworów poetyckich i prozatorskich, ale również poprzez zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne. Staramy się w każdym dziecku odnaleźć talent.

Oto efekty naszej pracy: montaż słowno - muzyczny pt. "Lekcja historii" przygotowany przez uczniów klasy IVa, IVb i szkolny chórek pod kierunkiem p. Barbary Nierwińskiej i p. Małgorzaty Marcinkiewicz.

W tematykę akademii wprowadzili:

Edyta Mazalewska, Kacper Dominiuk, Wiktoria Puńkowska (wszyscy z kl. IVb).

Aktorami byli:

nauczycielka: Barbara Augustynowicz, kl. IVa;

uczniowie: Kuba Rzędzian, Gabriela Kołodziej, Aleksandra Filipkowska, Ernest Brzozowski, Adam Ołów, Patrycja Oszkinis, Angelika Matyszkiel, Beata Koloszewska (uczniowie kl. IVa); Agnieszka Oleksy, Izabela Gawrych, Sebastian Sieczkowski, Kacper Misiun, Elwira Kiernozek, Anna Stepanik, Przemysław Dudko (uczniowie kl. IVb).

Śpiewał szkolny chórek, a w nim:

Rozalia Dziekońska, Klaudia Ruszewska (uczennice kl. IVa); Laura Szyszko, Weronika Milewska (uczennice kl. IVb); Paulina Kaczanowska, Emilia Sitkowska, Sandra Jurewicz, Izabela Pianka, Izabela Adamska (uczennice kl. Va); Natalia Dyczewska, Wioletta Pawelska, Ewelina Dziekońska (uczennice kl. Vb); Ewelina Stalewska z kl. VIa; Karolina Twarowska, Adrianna Skarżyńska, Klaudia Kiernozek, Kamila Filipkowska, Patrycja Grygajtys (uczennice kl. VIc).


Zapraszamy do obejrzenia wideo z uroczystości.

Bardzo dziękujemy p. Lilii Bogdańskiej za obsługę sprzętu umożliwiającego pokaz prezentacji multimedialnej, p.Cezaremu Barwickiemu za filmowanie i pozostałym nauczycielom za miłą współpracę.

Relację z uroczystości zamieścił portal goldap.info

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Zbliżają się święta państwowe

Drukuj

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej -polskie święto państwowe obchodzone między świętami :1 maja-Świętem Pracy i 3 maja-Świętem Konstytucji 3 Maja.

Klasy IIa i Va przygotowują się do obchodów Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Z poezją Czesława Miłosza na ustach

Drukuj

Za nami VII edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego o tytuł „Recytatora Roku Szkolnego 2010/2011”. Tym razem uczniowie zmierzyli się z poezją  wybitnego poety – Czesława Miłosza. Największym powodzeniem cieszyły się wiersze: „Droga’, „Przypowieść o maku”, „Słońce”, „Wyprawa do lasu”, „Ganek”, „Z okna”, „Przy piwoniach”, „Wiara”, „Nadzieja”, „Zapomnij”.

W kategorii klas najmłodszych o tytuł „Recytatora Roku Szkolnego 2010/2011” ubiegały się:
1.    Julia Misiun - pięciolatek
2.    Martyna Surowik - pięciolatek
3.    Martyna Dojlido – kl. 0a
4.    Gabriela Bielska – kl. 0a
5.    Wiktoria Łyp – kl. 0b
6.    Marta Stepanik – kl. 0b
7.    Patrycja Szocik – kl. Ib
8.    Julia Zdancewicz – kl. Ib

W kategorii klas II – III:
1.    Julia Pietrzak – kl. IIa
2.    Zuzanna Rawinis – kl. IIa
3.    Natalia Racis – kl. IIb
4.    Tymon Zdancewicz - kl. IIb
5.    Milena Wieczorek – kl. III
6.    Karolina Żukowska – kl. III

Klasy IV – VI reprezentowały:
1.    Beata Koloszewska – kl. IVa
2.      Angelika Matyszkiel – kl. IVa
3.      Patrycja Oszkinis – kl. IVa
4.      Anna Stepanik – kl.IVb
5.      Izabela Pianka – kl. Va
6.      Rebeka Nowacka – kl. VIa
7.      Martyna Markowska – kl. VIb
8.      Katarzyna Waraksa – kl. VIb
9.      Patrycja Grygajtys – kl. VIc
10.  Sandra Jankowska – kl. VIc

Wszyscy finaliści zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Jury w składzie: Barbara Girtler, Anna Budzińska, Barbara Zadunajska z wielką uwagą i satysfakcją wysłuchało poszczególnych recytacji.

I miejsce i tytuł „Recytatora Roku Szkolnego 2010/2011” w kategorii kas najmłodszych zdobyła Marta Stepanik.
W tej samej kategorii II miejsce przyznano Julii Misiun i Wiktorii Łyp. III miejsce zdobyła Martyna Dojlido.
Natalia Racis zdobyła I miejsce i tytuł „Recytatora Roku Szkolnego 2010/2011” w kategorii klas II – III. Karolina Żukowska zajęła II miejsce, a Milena WieczorekIII.
W kategorii klas IV – VI  przyznano dwa I miejsca. Tytuł „Recytatora Roku Szkolnego 2010/2011” otrzymały Martyna Markowska i Sandra Jankowska. Przyznano również dwa II i III miejsca. II miejsce zajęły: Beata Koloszewska i Anna Stepanik, natomiast III miejsce Izabela Pianka i Katarzyna Waraksa.
Jury postanowiło również wyróżnić recytację Angeliki Matyszkiel i Patrycji Oszkinis.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Mamy nadzieję, iż będę oni reprezentowali naszą szkołę w konkursach powiatowych i regionalnych.


Zapraszamy do obejrzenia konkursowych recytacji.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Wielkanocne jajko

Drukuj

A TO CIEKAWE...

Jajko - to znak wszelkiego początku, narodzin i zmartwychwstania.
W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem i złymi duchami, zapewniało urodzaj w polu i ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Wierzono, że jajko ma znaczenie magiczne, dlatego używano go jako kamienia węgielnego przy budowie nowych domów. Taczanie jaja po ciele chorego miało "wlewać" w niego nowe siły. Noworodka myło się w wodzie, do której wkładano, poza innymi przedmiotami mającymi zapewnić szczęście i bogactwo, również jajo. Wydmuszki pisanek wielkanocnych położone pod drzewami owocowymi miały chronić je przed szkodnikami. Wierzono, że wrzucone w płomienie ugaszą pożar. Święconym jajkiem dotykano zwierząt gospodarskich - co miało ochronić przed chorobami. Pisankę zakopywano pod progiem domu w celu zagrodzenia dostępu siłom nieczystym.W mitologiach wielu ludów można znaleźć opowieść o jaju, z którego powstał świat. Jajko uważano również za symbol zmartwychwstania, ukrytego w zarodku nieustannie odradzającego się życia w przyrodzie, tajemniczej siły istnienia. Z jajka wykluwa się kurczak, który jest symbolem nowego życia.

SKĄD WZIĄŁ SIĘ ZWYCZAJ MALOWANIA JAJ?

Podanie greckie z X wieku zapewnia, że zwyczaj malowania jaj na Wielkanoc zapoczątkowała Maria Magdalena, której przy grobie Chrystusa ukazał się anioł i powiedział: "Nie płacz, Maryjo! Chrystus zmartwychwstał". Uradowana pobiegła do domu i ze zdziwieniem stwierdziła, że wszystkie jajka, jakie miała w misce, zabarwiły się na czerwono. Wyniosła je na drogę i podarowała przechodzącym właśnie apostołom. Oznajmiła przy tym nowinę o zmartwychwstaniu. Czerwone jajka zamieniły się w ptaki, które, ćwierkając, wyfrunęły z rąk apostołów i uniosły w niebo. Odczytano to jako znak, że po śmierci następuje zmartwychwstanie i nowe życie.

A TERAZ TROCHĘ HISTORII

Zwyczaj zdobienia jaj i wykorzystywania ich w celach magicznych sięga starożytności. Wykorzystywano je w obrzędach pogrzebowych i związanych z kultem zmarłych. Najstarsze pisanki - datowane na III w. - odnaleziono w grobowcach i wykopaliskach w Asharah na Bliskim Wschodzie. Sztuka zdobienia jajek znana była Egipcjanom, Persom, Chińczykom, Fenicjanom, Grekom i Rzymianom.  
Najdawniejsze polskie pisanki pochodzą z X w., choć przyjmuje się powszechnie, że zdobienie jaj było znane Słowianom już wcześniej. Fragmenty najstarszych pisanek odnaleziono pod Wrocławiem i Opolem.

SYMBOLIKA BARW JAJ

Barwy pisanek mają swoje symboliczne znaczenie; tak więc fioletowa i niebieska oznacza żałobę i Wielki Post, czerwona - krew Chrystusa przelaną na krzyżu za nasze grzechy, a zielona, brązowa i żółta - radość ze zmartwychwstania.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Strona 240 z 253