Z poezją Czesława Miłosza na ustach

Drukuj

Za nami VII edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego o tytuł „Recytatora Roku Szkolnego 2010/2011”. Tym razem uczniowie zmierzyli się z poezją  wybitnego poety – Czesława Miłosza. Największym powodzeniem cieszyły się wiersze: „Droga’, „Przypowieść o maku”, „Słońce”, „Wyprawa do lasu”, „Ganek”, „Z okna”, „Przy piwoniach”, „Wiara”, „Nadzieja”, „Zapomnij”.

W kategorii klas najmłodszych o tytuł „Recytatora Roku Szkolnego 2010/2011” ubiegały się:
1.    Julia Misiun - pięciolatek
2.    Martyna Surowik - pięciolatek
3.    Martyna Dojlido – kl. 0a
4.    Gabriela Bielska – kl. 0a
5.    Wiktoria Łyp – kl. 0b
6.    Marta Stepanik – kl. 0b
7.    Patrycja Szocik – kl. Ib
8.    Julia Zdancewicz – kl. Ib

W kategorii klas II – III:
1.    Julia Pietrzak – kl. IIa
2.    Zuzanna Rawinis – kl. IIa
3.    Natalia Racis – kl. IIb
4.    Tymon Zdancewicz - kl. IIb
5.    Milena Wieczorek – kl. III
6.    Karolina Żukowska – kl. III

Klasy IV – VI reprezentowały:
1.    Beata Koloszewska – kl. IVa
2.      Angelika Matyszkiel – kl. IVa
3.      Patrycja Oszkinis – kl. IVa
4.      Anna Stepanik – kl.IVb
5.      Izabela Pianka – kl. Va
6.      Rebeka Nowacka – kl. VIa
7.      Martyna Markowska – kl. VIb
8.      Katarzyna Waraksa – kl. VIb
9.      Patrycja Grygajtys – kl. VIc
10.  Sandra Jankowska – kl. VIc

Wszyscy finaliści zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Jury w składzie: Barbara Girtler, Anna Budzińska, Barbara Zadunajska z wielką uwagą i satysfakcją wysłuchało poszczególnych recytacji.

I miejsce i tytuł „Recytatora Roku Szkolnego 2010/2011” w kategorii kas najmłodszych zdobyła Marta Stepanik.
W tej samej kategorii II miejsce przyznano Julii Misiun i Wiktorii Łyp. III miejsce zdobyła Martyna Dojlido.
Natalia Racis zdobyła I miejsce i tytuł „Recytatora Roku Szkolnego 2010/2011” w kategorii klas II – III. Karolina Żukowska zajęła II miejsce, a Milena WieczorekIII.
W kategorii klas IV – VI  przyznano dwa I miejsca. Tytuł „Recytatora Roku Szkolnego 2010/2011” otrzymały Martyna Markowska i Sandra Jankowska. Przyznano również dwa II i III miejsca. II miejsce zajęły: Beata Koloszewska i Anna Stepanik, natomiast III miejsce Izabela Pianka i Katarzyna Waraksa.
Jury postanowiło również wyróżnić recytację Angeliki Matyszkiel i Patrycji Oszkinis.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Mamy nadzieję, iż będę oni reprezentowali naszą szkołę w konkursach powiatowych i regionalnych.


Zapraszamy do obejrzenia konkursowych recytacji.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Wielkanocne jajko

Drukuj

A TO CIEKAWE...

Jajko - to znak wszelkiego początku, narodzin i zmartwychwstania.
W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem i złymi duchami, zapewniało urodzaj w polu i ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Wierzono, że jajko ma znaczenie magiczne, dlatego używano go jako kamienia węgielnego przy budowie nowych domów. Taczanie jaja po ciele chorego miało "wlewać" w niego nowe siły. Noworodka myło się w wodzie, do której wkładano, poza innymi przedmiotami mającymi zapewnić szczęście i bogactwo, również jajo. Wydmuszki pisanek wielkanocnych położone pod drzewami owocowymi miały chronić je przed szkodnikami. Wierzono, że wrzucone w płomienie ugaszą pożar. Święconym jajkiem dotykano zwierząt gospodarskich - co miało ochronić przed chorobami. Pisankę zakopywano pod progiem domu w celu zagrodzenia dostępu siłom nieczystym.W mitologiach wielu ludów można znaleźć opowieść o jaju, z którego powstał świat. Jajko uważano również za symbol zmartwychwstania, ukrytego w zarodku nieustannie odradzającego się życia w przyrodzie, tajemniczej siły istnienia. Z jajka wykluwa się kurczak, który jest symbolem nowego życia.

SKĄD WZIĄŁ SIĘ ZWYCZAJ MALOWANIA JAJ?

Podanie greckie z X wieku zapewnia, że zwyczaj malowania jaj na Wielkanoc zapoczątkowała Maria Magdalena, której przy grobie Chrystusa ukazał się anioł i powiedział: "Nie płacz, Maryjo! Chrystus zmartwychwstał". Uradowana pobiegła do domu i ze zdziwieniem stwierdziła, że wszystkie jajka, jakie miała w misce, zabarwiły się na czerwono. Wyniosła je na drogę i podarowała przechodzącym właśnie apostołom. Oznajmiła przy tym nowinę o zmartwychwstaniu. Czerwone jajka zamieniły się w ptaki, które, ćwierkając, wyfrunęły z rąk apostołów i uniosły w niebo. Odczytano to jako znak, że po śmierci następuje zmartwychwstanie i nowe życie.

A TERAZ TROCHĘ HISTORII

Zwyczaj zdobienia jaj i wykorzystywania ich w celach magicznych sięga starożytności. Wykorzystywano je w obrzędach pogrzebowych i związanych z kultem zmarłych. Najstarsze pisanki - datowane na III w. - odnaleziono w grobowcach i wykopaliskach w Asharah na Bliskim Wschodzie. Sztuka zdobienia jajek znana była Egipcjanom, Persom, Chińczykom, Fenicjanom, Grekom i Rzymianom.  
Najdawniejsze polskie pisanki pochodzą z X w., choć przyjmuje się powszechnie, że zdobienie jaj było znane Słowianom już wcześniej. Fragmenty najstarszych pisanek odnaleziono pod Wrocławiem i Opolem.

SYMBOLIKA BARW JAJ

Barwy pisanek mają swoje symboliczne znaczenie; tak więc fioletowa i niebieska oznacza żałobę i Wielki Post, czerwona - krew Chrystusa przelaną na krzyżu za nasze grzechy, a zielona, brązowa i żółta - radość ze zmartwychwstania.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Kolejny Zielony Marsz za nami

Drukuj

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2
O PRZYRODĘ DBA!

Nasz marsz został zauważony przez goldap.info i goldap.org.pl

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

IX EDYCJA ZIELONYCH DNI - Ale było niebiesko

Drukuj

Światowy Dzień Ziemi to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić wszystkim  dorosłym jak również dzieciom  jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele ekologicznych  wydarzeń, które u nas w szkole nazywa się Zielonymi Dniami.

Gospodarzami imprezy  są Przyjaciele Przyrody z klasy IIa wraz z wychowawczynią Aliną Oleszczuk, którzy  prężnie działają  pod patronatem Fundacji Nasza  Ziemia. Uczestniczą również  w programie ekologicznym "Żyj poznawaj rozwijaj się" .Tematem wiodącym jaki obrali sobie na  rok szkolny 2010/2011 jest WODA - PODSTAWA ŻYCIA.

Najpierw  było ciepłe powitanie  wszystkich prawdziwych Przyjaciół Przyrody . Następnie dyrektor szkoły Stefan Piech  symbolicznie "spryskiwaczem do roślin" otworzył "Niebieski Wodny Dzień". Potem  na przyjęcie do Królestwa Wody zaprowadziły  nas Błękitne  Kropelki. Po drodze spotkaliśmy Królów i Królowe: Deszczu, Wiatru, Kryształowych Wód, Błękitnych Obłoków oraz  Fauny i Flory. Było to niecodzienne, urodzinowe  przyjęcie. Oprócz prezentów ,tańca i śpiewu trwały debaty. Dyskutowano jak powstrzymać Doktorów Wynalazków od eksperymentów szkodzących Ziemi.
Na szczęście mali Przyjaciele Przyrody znaleźli sposób jak uratować środowisko przed zagładą.

Wideo z przedstawienia

Zaproszeni goście: Anna Naruszewicz - PKPR w Żytkiejmach, Andrzej Wyłucki -Nadleśnictwo Gołdap, Elżbieta Kudosz i Ewa Bolewska - Sanepid Gołdap mieli "twardy orzech do zgryzienia" podczas IX EDYCJI KONKURSU MODNY STRÓJ 2011-WYCZAROWANE Z ODPADÓW. Wspaniałe małe modelki i dumni modele z wielu klas (młodsze wszystkie) godnie prezentowali stroje z odpadów.

Wyniki IX EDYCJI SZKOLNEGO KONKURSU "MODNY STRÓJ 2011-WYCZAROWANE Z ODPADÓW"

I Papierowa Dama - Olga Grudzińska
I Papierowy Kawaler - Mateusz Piwowar
II Papierowa Dama - Maja Grudzińska
II Papierowy Kawaler - Marcin Jurewicz
III Papierowa Dama - Magda Augustynowicz
III Papierowy Kawaler - Kacper Taudul

Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Moda 2011 zaskoczyła wszystkich. Przepiękne, pomysłowe stroje, w których wykonanie zaangażowali się dorośli i dzieci warto było zobaczyć.

Obchody Zielonych Dni 2011 w naszej szkole wspiera Nadleśnictwo Gołdap, Komitet Rodzicielski przy SP nr 2 w Gołdapi oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Ełckie Stowarzyszenie Ekologiczne (nagroda za projekt  Aliny Oleszczuk - ZIELONE DNI 2011 nagrodzony w Małych Grantach Wiosennych).

Serdecznie dziękuję p. Bożenie Mrozowskiej, Cezaremu Barwickiemu, Marzannie Chomiczewskiej, Małgorzacie Wojciechowkiej-Gutowskiej, Barbarze Nierwińskiej, Andrzejowi Święczkowskiemu, Czesławie Małyszko za szczególną pomoc w organizacji IX Edycji Zielonych Dni.

Relacje z obchodów Zielonych Dni w Dwójce zamieściły portale: goldap.org.pl i goldap.info

Jutro  kolejny ekologiczny marsz.

Misją naszej szkoły jest  wszechstronny rozwój osobowy uczniów w integracji z rodziną, środowiskiem szkolnym i  lokalną społecznością i Ojczyzną. Pamiętajmy o tym na każdym kroku.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Konkurs prozdrowotny „WITAMINKI 2011”

Drukuj

Dnia 18 kwietnia 2011 r. o godz.10.05 w sali nr 6 nauczania zintegrowanego, odbył się konkurs „Witaminki 2011” zorganizowany przez p. Marzannę Chomiczewską-wychowawczynię klasy I a. Celem konkursu było wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania; dbanie o higienę podczas jedzenia i przyrządzania posiłków; bogactwo witamin w świeżych i suszonych owocach oraz warzywach; hartowanie ciała i ruch na świeżym powietrzu.
W konkursie wzięło udział 5 dwuosobowych drużyn z klas I-III. Uczniowie mieli do wykonania sześć zadań, podzielonych na część teoretyczną i praktyczną. Można było uzyskać 13 punktów.

Maksymalną liczbę punktów zdobyły reprezentantki klasy III – Agnieszka Gutowska i Ania Tabiś. Tym samym zajęły I miejsce. Drużyna z klasy II a – Patrycja Jurewicz i Dawid Filipkowski zajęli II miejsce, zaś III – Bogucka Julia i Marcel Poźniak z klasy II b. Wyróżnienia otrzymała drużyna z klasy I a – Klaudia Juszkiewicz i Angelika Rozmysłowska oraz drużyna z klasy I b – Olga Grudzińska i Dobrusia Żukowska.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i zapraszam za rok na kolejną edycję konkursu. Nagrody zostaną wręczone Drugiego Zielonego Dnia.
Pamiętajcie – zdrowie cenniejsze niż złoto!

Jak radziły sobie drużyny z kolejnymi zadaniami zobaczcie sami.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Sukces uczniów klas I - III

Drukuj

13 kwietnia 2011 r. w Żytkiejmach odbyła się VIII edycja konkursu wiedzy dla uczniów klas I – III szkół podstawowych „Łamigłówki przyrodnicze”.
Konkurs jest organizowany przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Do rywalizacji przystąpili reprezentanci 6 szkół  z: Dubeninek, Galwieć, Gołdapi, Pogorzeli i Żytkiejm. W sumie 33 uczniów podzielonych na 11 drużyn. Wszyscy uczestnicy wykazali się imponującą wiedzą o przyrodzie Polski i jej ochronie ze szczególnym uwzględnieniem przyrody Puszczy Rominckiej. Dopiero dogrywka wyłoniła zdobywców I, II, III miejsca.

Naszą szkołę reprezentowały 3 drużyny. Trzecioklasiści – Martyna Majkowska, Milena Wieczorek, Michał Redziński ( opiekun – p. Anna Budzińska) zajęli I miejsce.  Uczniowie klasy IIb – Wiktoria Trypuć, Jakub Wróblewski, Tymon Zdancewicz ( opiekun – p. Helena Galińska) wywalczyli III miejsce. Bardzo dobrze spisały się też pierwszaki -  Zosia Sidor, Olga Grudzińska ( opiekun – p. Teresa Pasternak) i Nikola Michałów ( opiekun –    p. Marzanna Chomiczewska). Najmłodsze, a w niczym nie ustępowały starszym koleżankom i kolegom.

Więcej szczegółów na temat konkursu znajduje się na stronie internetowej Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Strona 262 z 274