Wolontariusze w gołdapskim szpitaliku

Drukuj

RAZEM NA ŚWIĘTA

19 grudnia 2018 r. w ramach wolontariatu, uczniowie kl. V b odwiedzili małych pacjentów w naszym gołdapskim szpitaliku, aby podzielić się radością z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Pobyt w szpitalu może być trudnym przeżyciem dla dzieci, zwłaszcza tych małych. W obecnej chwili na oddziale dziecięcym przebywa siedmioro dzieci w tym dwie kilkumiesięczne dziewczynki. Postanowiliśmy przekazać im trochę dobrej energii i życzyć szybkiego powrotu do zdrowia.

Chorym wręczyliśmy  małe słodkie upominki, kartki świąteczne z życzeniami od całej społeczności szkolnej oraz ozdoby choinkowe własnoręcznie wykonane. Fajnie było zobaczyć uśmiech na twarzach dzieci i ich rodziców.

Takie akcje dają mnóstwo radości. Myślę, że  jest to początek naszej współpracy ze Szpitalem Dziecięcym w Gołdapi.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Jak I B i A o zęby dba…

Drukuj

Przed nami okres świąteczny, który często wiąże się ze spożyciem nadmiernej ilości słodyczy. Niestety mają one zgubny wpływ na nasze zęby. Pierwszaczki A i B w ramach projektu „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach w 2018 r.’ poznały sposoby na zdrowe i mocne zęby.

Na zajęcia zaprosiła nas Pani Aneta Adamczewska, która opowiedziała co to jest próchnica i jak z nią walczyć. Poznaliśmy rodzaje zębów u człowieka i dowiedzieliśmy się do czego służą zęby przednie i trzonowe. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy film o „Zuzi  i bolącym ząbku”. Obiecaliśmy sobie, że nie będziemy zapominać o myciu zębów min. 2 razy dziennie.

…a w święta.. nie będziemy jeść dużo słodyczy.

Uczniowie kl. I a i I b

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

„Dbaj o zęby”

Drukuj

(z cyklu: Dzielenie się swoimi refleksjami  i doświadczeniem zawodowym)

Tematem dzisiejszych zajęć w klasie IIa i IIIa były słowa piosenki, które dotyczyły zasad higieny jamy ustnej. Wszyscy wiemy, że myjąc zęby wieczorem, dbamy o ich zdrowy wygląd, zaś rano – dla urody. Jak często należy myć zęby? Dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Liczba zębów u dzieci to 20. Są to zęby mleczne, które umożliwiają prawidłowe odżywianie dziecka, wpływają na estetyczny wygląd twarzy i dobre samopoczucie oraz prawidłową mowę. Z czasem ustępują miejsca zębom stałym. Wyrzyna się ich 32. Są to siekacze, kły, zęby przedtrzonowe i trzonowe. Szczotkujemy je bardzo dokładnie, pastą z fluorem. Szczoteczkę wymieniamy na nową, średnio co trzy miesiące. Odwiedzamy również stomatologa, zanim dojdzie do pojawienia się pierwszych objawów próchnicy. Nie dopuszczamy do tego, aby ząb zaczął nas boleć.

Lekcję uświetniły dwa krótkie filmiki oraz praca plastyczno-techniczna poruszająca dzisiejszy temat. Były to kolejne, ciekawe i poznawczo – kształcące zajęcia, integrujące obydwa zespoły klasowe. Klasa IIa i IIIa pracują ze sobą już drugi rok. Nauczycielki systematycznie wymieniają doświadczenia.

Gościem specjalnym, mówiącym o higienie jamy ustnej była pani Aneta Adamczewska – dziękujemy☺

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Gaszę zło, rozpalam dobro

Drukuj

Nasza szkoła została nagrodzona za spot reklamowy przygotowany w ramach kampanii edukacyjnej,  która była częścią projektu  „Gaszę zło, rozpalam dobro-dzieci i młodzież na ratunek społecznościom lokalnym w Gminie Gołdap”, realizowanego przez naszą gminę. Dnia 18 grudnia wraz z innymi wyróżnionymi szkołami zaprezentowaliśmy projekt w Środowiskowym Domu Samopomocy „Słoneczny Dom” w Gołdapi  oraz Urzędzie Miejskim. Pantomimę przygotowali uczniowie klasy Vb pod okiem pana Marcina Mościńskiego. Koordynatorem całego projektu była pani Bożena Giedrojć. Doceniona praca i zaangażowanie uczniów oraz nauczycieli motywuje do dalszych działań prospołecznych.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

FUNDACJA NASZA ZIEMIA DZIĘKUJE

Drukuj


Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

One wiedzą, gdzie coś wpadnie do dzioba... Przyjaciele Przyrody z 2a informują:)

Drukuj

(z cyklu "Zapełniamy Puste Brzuszki")

Przyszła do nas mroźna, śnieżna, oczekiwana - ZIMA. Wielka radość dla nas i naszych skrzydlatych przyjaciół. Dziś od samego rana kierunek ("dwójka "pod lasem) innym niezorientowanym w temacie poszukiwaczom przysmaków wskazywali skrzydlaci znajomi. Oni wiedzą, kiedy otwieramy i co serwujemy, aż do wiosny.
Dobrze tak mieć gdzie dziobem postukać:)

W tym roku nasza ekodrużyna pracuje  jako JEMIOŁUSZKI i KOSY:)

Warto wiedzieć:)
Jemiołuszki to ptaki występujące w Polsce typowo przelotnie, wybierające sobie nasz kraj na spędzenie zimy. Wędrują ze znacznie zimniejszych zakątków tundry i tajgi, wiele z nich leci jednak dalej na południe. Można więc jemiołuszkę spotkać od listopada do marca, choć gustuje raczej w owocach niż nasionach, które najczęściej umieszczamy w karmnikach. Jemiołuszka jest ptakiem wielkości szpaka, o brązowo-szarym upierzeniu i czarnym elementom na podbródku, wokół oczu i na końcach skrzydeł, które zdobią również białe i żółte paski. Najbardziej strojnym elementem wyglądu jemiołuszki jest jednak czub, sięgający za potylicę ptaka, który rozkłada w razie zaniepokojenia.
Na terenie naszego kraju jemiołuszka jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Kos to czarny ptak z pomarańczowym lub żółtym dziobem ,łatwo odróżnić go od innych gatunków. Częściej spotkamy kosa w otoczeniu karmników, niż w samych karmnikach, gdyż żywi się głównie na ziemi. Szybkie poruszanie się tych ptaków po podłożu można porównać do płynięcia - a kiedy “hamują” ich ogon unosi się charakterystycznie do góry. Choć kosy z reguły odbywają wędrówki w poszukiwaniu cieplejszych schronienia na zimę, to populacje miejskie lub mające dobry dostęp do pokarmu mogą w naszym kraju pozostać.
Objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Zapraszamy wszystkich chętnych do podobnych działań. Pamiętajcie raz rozpoczęte dokarmianie trzeba kontynuować .

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Strona 3 z 270