„Dbaj o zęby”

Drukuj

(z cyklu: Dzielenie się swoimi refleksjami  i doświadczeniem zawodowym)

Tematem dzisiejszych zajęć w klasie IIa i IIIa były słowa piosenki, które dotyczyły zasad higieny jamy ustnej. Wszyscy wiemy, że myjąc zęby wieczorem, dbamy o ich zdrowy wygląd, zaś rano – dla urody. Jak często należy myć zęby? Dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Liczba zębów u dzieci to 20. Są to zęby mleczne, które umożliwiają prawidłowe odżywianie dziecka, wpływają na estetyczny wygląd twarzy i dobre samopoczucie oraz prawidłową mowę. Z czasem ustępują miejsca zębom stałym. Wyrzyna się ich 32. Są to siekacze, kły, zęby przedtrzonowe i trzonowe. Szczotkujemy je bardzo dokładnie, pastą z fluorem. Szczoteczkę wymieniamy na nową, średnio co trzy miesiące. Odwiedzamy również stomatologa, zanim dojdzie do pojawienia się pierwszych objawów próchnicy. Nie dopuszczamy do tego, aby ząb zaczął nas boleć.

Lekcję uświetniły dwa krótkie filmiki oraz praca plastyczno-techniczna poruszająca dzisiejszy temat. Były to kolejne, ciekawe i poznawczo – kształcące zajęcia, integrujące obydwa zespoły klasowe. Klasa IIa i IIIa pracują ze sobą już drugi rok. Nauczycielki systematycznie wymieniają doświadczenia.

Gościem specjalnym, mówiącym o higienie jamy ustnej była pani Aneta Adamczewska – dziękujemy☺

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Gaszę zło, rozpalam dobro

Drukuj

Nasza szkoła została nagrodzona za spot reklamowy przygotowany w ramach kampanii edukacyjnej,  która była częścią projektu  „Gaszę zło, rozpalam dobro-dzieci i młodzież na ratunek społecznościom lokalnym w Gminie Gołdap”, realizowanego przez naszą gminę. Dnia 18 grudnia wraz z innymi wyróżnionymi szkołami zaprezentowaliśmy projekt w Środowiskowym Domu Samopomocy „Słoneczny Dom” w Gołdapi  oraz Urzędzie Miejskim. Pantomimę przygotowali uczniowie klasy Vb pod okiem pana Marcina Mościńskiego. Koordynatorem całego projektu była pani Bożena Giedrojć. Doceniona praca i zaangażowanie uczniów oraz nauczycieli motywuje do dalszych działań prospołecznych.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

FUNDACJA NASZA ZIEMIA DZIĘKUJE

Drukuj


Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

One wiedzą, gdzie coś wpadnie do dzioba... Przyjaciele Przyrody z 2a informują:)

Drukuj

(z cyklu "Zapełniamy Puste Brzuszki")

Przyszła do nas mroźna, śnieżna, oczekiwana - ZIMA. Wielka radość dla nas i naszych skrzydlatych przyjaciół. Dziś od samego rana kierunek ("dwójka "pod lasem) innym niezorientowanym w temacie poszukiwaczom przysmaków wskazywali skrzydlaci znajomi. Oni wiedzą, kiedy otwieramy i co serwujemy, aż do wiosny.
Dobrze tak mieć gdzie dziobem postukać:)

W tym roku nasza ekodrużyna pracuje  jako JEMIOŁUSZKI i KOSY:)

Warto wiedzieć:)
Jemiołuszki to ptaki występujące w Polsce typowo przelotnie, wybierające sobie nasz kraj na spędzenie zimy. Wędrują ze znacznie zimniejszych zakątków tundry i tajgi, wiele z nich leci jednak dalej na południe. Można więc jemiołuszkę spotkać od listopada do marca, choć gustuje raczej w owocach niż nasionach, które najczęściej umieszczamy w karmnikach. Jemiołuszka jest ptakiem wielkości szpaka, o brązowo-szarym upierzeniu i czarnym elementom na podbródku, wokół oczu i na końcach skrzydeł, które zdobią również białe i żółte paski. Najbardziej strojnym elementem wyglądu jemiołuszki jest jednak czub, sięgający za potylicę ptaka, który rozkłada w razie zaniepokojenia.
Na terenie naszego kraju jemiołuszka jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Kos to czarny ptak z pomarańczowym lub żółtym dziobem ,łatwo odróżnić go od innych gatunków. Częściej spotkamy kosa w otoczeniu karmników, niż w samych karmnikach, gdyż żywi się głównie na ziemi. Szybkie poruszanie się tych ptaków po podłożu można porównać do płynięcia - a kiedy “hamują” ich ogon unosi się charakterystycznie do góry. Choć kosy z reguły odbywają wędrówki w poszukiwaniu cieplejszych schronienia na zimę, to populacje miejskie lub mające dobry dostęp do pokarmu mogą w naszym kraju pozostać.
Objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Zapraszamy wszystkich chętnych do podobnych działań. Pamiętajcie raz rozpoczęte dokarmianie trzeba kontynuować .

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Wyniki konkursu „OZDOBY BOŻONARODZENIOWE”

Drukuj

12 grudnia zakończył się konkurs „OZDOBY BOŻONARODZENIOWE” zorganizowany przez świetlicę szkolną.  Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni oraz pobudzenie aktywności twórczej uczniów. Do świetlicy dotarło ponad 20 prac. Ozdoby zostały ocenione przez komisję
w składzie: p. Anna Putra, p. Urszula Piech i p. Helena Galińska. Jury stanęło przed bardzo trudnym wyborem, gdyż pomysłowość uczniów była na bardzo wysokim poziomie.

Oto wyniki konkursu:

Kategoria I – klasy 0-3

I miejsce: Aleksandra Budaj 0B
II miejsce: Oliwia Sokół 0A
III miejsce: Milena Buczyńska IIA, Anna Konieczny IIA
Wyróżnienie: Julia Stalewska 0A, Julian Kowalczuk IA

Kategoria II – klasy 4-8

I miejsce: Maja Piwowar VA
II miejsce: Natalia Tabiś VIIA
III miejsce: Monika Figurska IVA
Wyróżnienie: Gabriela Piwowar IVB, Emilia Zalewska VIA, Julia Życzkowska IVB

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.

Dyplomy i nagrody zostaną wręczone 21.12.2018r.  podczas koncertu bożonarodzeniowego.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Sportowe "OdDYMiaNIE"

Drukuj

W celu pokazania  młodzieży jak fajne i wciągające mogą być zajęcia sportowe oraz że palenie papierosów i wdychanie trującego dymu tytoniowego ma bardzo negatywny wpływ na nasz organizm i sprawność fizyczną, w Szkole Podstawowej nr 2 odbyła się kolejna odsłona projektu "OdDYMiaNIE". Instruktorka fitnessu Pani Anna Paniczko przeprowadziła w listopadzie i grudniu ciekawe zajęcia sportowe dla czterech klas: 7a, 7b, 8a i 8b. Zajęcia rozpoczęły się krótką prelekcją na temat wpływu papierosów na nasze zdrowie, wygląd oraz sprawność fizyczną. Ćwiczenia były niekonwencjonalne z użyciem różnorodnego sprzętu sportowego, którego nie posiadają uczniowie w szkole, takie jak: trampoliny, piłki fitnessowe małe i duże, gumy do ćwiczeń, taśmy rozciągające, stepy do aerobicu, itp. Młodzieży bardzo podobały się zajęcia i aktywnie brali w nich udział, co nas - koordynatorki projektu "OdDYMiaNIE" - ogromnie cieszy. Zadanie  zostało sfinansowane  ze środków gminnych na realizację zadań w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Strona 4 z 270