OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Drukuj

22 października 2018 roku w świetlicy naszej szkoły odbył się Dzień Głośnego Czytania zorganizowanego przez klasę 3 w ramach konkursu dla szkół „SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW”. Udział w akcji wzięły klasy 0 – III wraz z wychowawczyniami. Dzieci prezentowały swoje ulubione książeczki i czytały przygotowane przez siebie jej fragmenty. Również wychowawczynie włączyły się do czytania. Miłym akcentem naszego przedsięwzięcia były przyniesione przez dzieci słodziaki.

Pamiętajcie, że czytanie pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia i ćwiczy pamięć. Starajcie się czytać jak najwięcej i angażujcie w to swoich bliskich.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Radość z pomagania? Tego też można nauczyć!

Drukuj

Drodzy Rodzice,

niedawno trafiła do Was informacja, że w naszej szkole odbywa się zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci z Afryki „Zaczarowany Ołówek”.  Zachęcam do wzięcia udziału w akcji po to, by nauczyć dzieci czerpania radości z obdarowywania innych.

Proponuję zrobić to w następujący sposób:

 1. Porozmawiajcie z pociechami o życiu ich rówieśników w najbiedniejszych krajach świata ( w pierwszej dwudziestce listy aż 18 to kraje afrykańskie).
 2. Powiedzcie dziecku, że ono też może pomóc rówieśnikom, mimo że Afryka jest tak daleko.
 3. Zachęćcie dziecko, do przeznaczenia pewnej kwoty z kieszonkowego na zakup przyborów szkolnych dla potrzebujących ( może to być kwota na zakup np. ołówka lub temperówki, nie musi być dużo.)
 4. Idźcie na wspólne zakupy i zróbcie z tego wielkie święto. Pozwólcie dziecku na samodzielny wybór przedmiotów. W końcu to ono z przyborów szkolnych korzysta na co dzień. Niech poczuje się ekspertem. Pochwalcie wybór, jaki by nie był.
 5. Pozwólcie dziecku pochwalić się zakupami innym. Ci inni też niech pochwalą zakupy, ale przede wszystkim fakt, że dziecko chce pomóc.
 6. Na końcu pozostaje przynieść zakupiony przedmiot ( lub przedmioty) do szkoły.

Nasze dzieci mają tak wiele, choć ciągle i nam i im wydaje się, że mają zbyt mało. Myślę, że warto nauczyć nasze pociechy pomagania innym, bo przecież dobro powraca. Warto jest to zrobić również z pobudek czysto egoistycznych: my też kiedyś będziemy potrzebować pomocy. Jeśli teraz nauczymy je pomagania innym, jest większe prawdopodobieństwo, że pomogą i nam.

Ps. Szczegóły nt. akcji znajdziecie Państwo we wcześniejszej publikacji na stronie internetowej naszej szkoły.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Pierwszoklasiści, pełnoprawnymi uczniami

Drukuj

W piątek, 19 października 2018 r. o godz. 17.00, w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia, dzieci z klas I.

To było wyjątkowe popołudnie. W scenografii nawiązującej do elementarza, w podniosłej atmosferze, pierwszacy ślubowali na sztandar szkoły m.in. być dobrymi uczniami, kolegami i Polakami.

Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły - pani Anna Budzińska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając olbrzymim piórem, ramion pierwszoklasistów. Akty Pasowania wręczyła wicedyrektor - pani Barbara Girtler.

Zanim jednak pierwszacy zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności… Egzamin zdali celująco.

W nagrodę za świetny wynik otrzymali legitymacje szkolne od dyrekcji oraz pamiątki w postaci „Słowników Ortograficznych” od rodziców. Przedstawiciele  Samorządu Uczniowskiego podarowali  maluchom okolicznościowe medale. Obecny na spotkaniu Burmistrz -  pan Tomasz Luto obdarował dzieci  pudełeczkami na kanapki. Pani dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi przekazała szkole model anatomiczny człowieka – prezent z Centrum Nauki Kopernik za aktywny udział w zajęciach z PLANETOBUSEM.

Po odebraniu prezentów i po wykonaniu pamiątkowych fotografii, wszyscy udali się do stołówki na słodki  poczęstunek.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, dziadków, bliskich, którzy licznie przybyli na naszą uroczystość.

Wychowawczynie klas - Lilia Bogdańska oraz Barbara Nierwińska serdecznie  dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości.

 • Rodzicom, za przygotowanie dekoracji i poczęstunku;
 • Dyrekcji, przybyłym gościom, członkom rady pedagogicznej  za uświetnienie tego wydarzenia swoją obecnością;
 • Pani dyrektor Domu Kultury w Gołdapi za wynajem sprzętu nagłaśniającego, a p. Markowi Kowalczukowi za jego obsługę;
 • Panom: Cezaremu Barwickiemu oraz Mirosławowi Słapikowi (https://goldap.org.pl/2018/10/swieto-pierwszoklasistow-dwojce/) za dokumentację fotograficzną  ze spotkania;
 • Uczniom klas VIII za prowadzenie akademii;
 • Pracownikom szkoły za przygotowanie sali.

Dziękujemy i pozdrawiamy. Liczymy na dalszą współpracę ☺

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Dni profilaktyki w szkole

Drukuj

Zastanówmy się wszyscy, czy nasza wiedza o uzależnieniach substancjami psychoaktywnymi jest wystarczająca?  Z pewnością nie jest, więc trzeba działać.

Uczniowie klas IV – VIII, jak również ich rodzice i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr2 w Gołdapi, poszerzyli swoją wiedzę na ten temat  podczas kilku warsztatów z zakresu profilaktyki uzależnień substancjami psychoaktywnymi.  Odbyły się one w dniach 15 – 17 października 2018r.,  a przeprowadziła je pani Dorota Kulęgowska.

Podczas zajęć uczniowie uświadomili sobie, że uzależnienie pozbawia ludzi wszystkich wartości. Zastanawiali się, dlaczego więc młodzi ludzie sięgają po środki psychoaktywne? Krótki, animowany film dał im do myślenia, jak niszczące dla organizmu są alkohol, papierosy, narkotyki, dopalacze oraz jak dochodzi do uzależnienia się tymi substancjami.

Dorośli otrzymali również dużą porcję informacji na temat działania różnych szkodliwych substancji. Utwierdzili się w przekonaniu, że ich rola w  dokonywaniu życiowych wyborów przez młodych ludzi  jest ogromna. Są przecież postrzegani przez nich jako życiowi przewodnicy.

Projekt został dofinansowany przez Burmistrza Gołdapi.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

CYBERNAUCI

Drukuj

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Sport daje nam radości tyle... Przyjaciele Przyrody z IIa informują:)

Drukuj

Regularna aktywność fizyczna, sport uprawiany choćby na rekreacyjnym poziomie pomaga zredukować napięcie emocjonalne. Regularny ruch przynosi długotrwałe korzyści w obszarze psychofizycznym. Wzmacnia umiejętność odczuwania pozytywnych emocji oraz powracania do równowagi po doświadczeniu złości lub smutku.
Warto wypróbować różne aktywności, dyscypliny sportowe po to, żeby sprawdzić, która jest najskuteczniejsza dla nas. Drugoklasiści próbują i eksperymentują. Spacerują, biegają, ćwiczą, pływają... oddychają świeżym powietrzem.

Dziękujemy pani Anecie Adamczewskiej za SUPERZUMBĘ:):)

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Strona 5 z 257