Radość z pomagania? Tego też można nauczyć!

Drukuj

Drodzy Rodzice,

niedawno trafiła do Was informacja, że w naszej szkole odbywa się zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci z Afryki „Zaczarowany Ołówek”.  Zachęcam do wzięcia udziału w akcji po to, by nauczyć dzieci czerpania radości z obdarowywania innych.

Proponuję zrobić to w następujący sposób:

  1. Porozmawiajcie z pociechami o życiu ich rówieśników w najbiedniejszych krajach świata ( w pierwszej dwudziestce listy aż 18 to kraje afrykańskie).
  2. Powiedzcie dziecku, że ono też może pomóc rówieśnikom, mimo że Afryka jest tak daleko.
  3. Zachęćcie dziecko, do przeznaczenia pewnej kwoty z kieszonkowego na zakup przyborów szkolnych dla potrzebujących ( może to być kwota na zakup np. ołówka lub temperówki, nie musi być dużo.)
  4. Idźcie na wspólne zakupy i zróbcie z tego wielkie święto. Pozwólcie dziecku na samodzielny wybór przedmiotów. W końcu to ono z przyborów szkolnych korzysta na co dzień. Niech poczuje się ekspertem. Pochwalcie wybór, jaki by nie był.
  5. Pozwólcie dziecku pochwalić się zakupami innym. Ci inni też niech pochwalą zakupy, ale przede wszystkim fakt, że dziecko chce pomóc.
  6. Na końcu pozostaje przynieść zakupiony przedmiot ( lub przedmioty) do szkoły.

Nasze dzieci mają tak wiele, choć ciągle i nam i im wydaje się, że mają zbyt mało. Myślę, że warto nauczyć nasze pociechy pomagania innym, bo przecież dobro powraca. Warto jest to zrobić również z pobudek czysto egoistycznych: my też kiedyś będziemy potrzebować pomocy. Jeśli teraz nauczymy je pomagania innym, jest większe prawdopodobieństwo, że pomogą i nam.

Ps. Szczegóły nt. akcji znajdziecie Państwo we wcześniejszej publikacji na stronie internetowej naszej szkoły.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg