Zlot zuchowy - korowody, zabawy w kółeczku, tańce, ognisko…

Drukuj

W magicznym, jesiennym  lesie Kumiecie dzieci  spotkały harcerzy oraz postacie z bajki zaklęte w drzewa.  Aby zdjąć czar zuchy i harcerze z zapałem wykonywali różne zadania przygotowane dla nich przez starszych kolegów i koleżanki. Po grze terenowej dzieci posiliły się i ogrzały przy ognisku przygotowanym przez pana Andrzeja, który gotuje w kociołku  najsmaczniejszą herbatę. Tak w dniu 27 października 2018r. rozpoczął się zlot zuchowy. Jego uczestnikami były zuchy z Gromady Zuchowej „Świetliki” działającej przy Szkole Podstawowej nr5  w Gołdapi  oraz zuchy i harcerze z Gromady Zuchowej „Leśne ptaki” i 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” ze Szkoły Podstawowej nr2 w Gołdapi.

Dalsza część 2-dniowego zlotu odbywała się w Szkole Podstawowej nr 2 w Gołdapi. Tutaj na holu oraz w sali gimnastycznej w rytm ludowych pieśni posuwały się dziecięce korowody, trwały zabawy w kółeczku:  „ojciec Wirgiliusz”, „Poszło dziewczę po ziele”,  „Jawor, jawor, jaworowi ludzie”… Zuchy i harcerze poznawali polskie tradycje związane z tańcami i zabawami ludowymi. Uczyli się tańca ludowego  „Trojak” na melodię „Zasiali górale owies”,  jak też rywalizowali w rozgrywkach sportowych.

Najmłodsi, jak też starsi , chętnie uczestniczyli w konkursie plastycznym „Najpiękniejsze miejsce w Polsce”. Malowali polskie góry, morze, łąki, lasy, kościoły i zamki. Nagrody czekały….

Zuchy wykazały się dużą odwagą podczas gry nocnej przemierzając zakamarki  szkoły oświetlone tylko przez światło świec i słysząc dziwne dźwięki.

Zlot zorganizowali harcerze z zastępów starszoharcerskich oraz wędrownicy z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej  „Aves” we współpracy ze Stowarzyszeniem „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi w ramach projektu „Pod lasem – o Polsce”.

Dziękujemy rodzicom, instruktorom harcerskim, członkom Stowarzyszenia, dziękujemy Ani, Magdzie, Paulinie, Beacie, Andrzejowi, Agnieszce, Karolinie, Oliwii  za opiekę nad dziećmi i pomoc w organizacji zlotu.

Pani dyrektor Annie Budzińskiej dziękujemy za udostępnienie pomieszczeń szkolnych na nasze działania.

Projekt „Pod lasem – o Polsce” realizowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie XI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Gołdap i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg