Zabawy wczoraj i dziś – spotkanie międzypokoleniowe

Drukuj

„Laurencjo moja, Laurencjo ma… „ - zaproponowała pani Zosia Burel i wszyscy ruszyli do zabawy.

Podczas spotkania, w dniu 14 października 2017r., w Szkole Podstawowej nr2 w Gołdapi, dzieci i harcerze wsłuchiwali się z uwagą we wspomnienia doświadczonych życiowo słuchaczy Gołdapskiego Uniwersytetu III Wieku.

Seniorzy przypomnieli, że ich dzieciństwo związane było z niemiecką okupacją. W chowanego bawili się wśród gruzów zbombardowanych domów.  Pani Czesia Jakubanis opowiedziała o wielkiej radości dzieci, które dawniej czekały na huśtawkę wykonywaną w stodole przez rodziców  w okresie Świąt Wielkanocnych. „Nazywam się Filipek” – tak swoją pacynkę, bohatera wielu zbiórek zuchowych,  przedstawiła druhna Zosia Błaszczyk.  Filipek spodobał się wszystkim, ale szczególnie zuchom, które postanowiły na kolejnych zbiórkach wykonać takie zabawki własnoręcznie.  Okazało się, że wiele zabaw jest ponadczasowych, np. berek, ciuciubabka, chowanego, ojciec Wirgiliusz, rolnik na dolinie. Wypowiedzi uczestników spotkania były przeplatane śpiewem przy akompaniamencie gitary, jak również pląsami i zabawami ruchowymi. Był też wiersz K.I. Gałczyńskiego „Pomnik studenta” wyrecytowany przepięknie przez panią Aleksandrę Ratasiewicz.

Spotkanie poprzedziły warsztaty robienia łakoci. Uczestniczki warsztatów przygotowały przepyszne ciasta i desery, którymi poczęstowały wszystkich biorących udział w spotkaniu.

Spotkanie i warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi w ramach projektu „Figle-migle”.

Projekt „Figle-migle” realizowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie X”
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Gołdap i Fundacji
Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce
i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Rok harcerski 2016/2017 zakończony

Drukuj

W dniu 26 czerwca 2017r. harcerze z Hufca ZHP Gołdap spotkali się przy ognisku, w lesie Kumiecie, by podsumować swoje całoroczne działania. Nie było dyplomów ani świadectw. Stopnie i sprawności naszyte na harcerskich mundurach oraz wpisane do książeczek harcerskich przebyte rajdy, obozy, biwaki to właśnie ocena harcerskiej pracy, pracy nad sobą i na rzecz innych. Gawędę i piosenki na ognisko przygotowali harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves”. Nie śpiewali oni jednak sami lecz razem ze swoimi przyjaciółmi, z harcerzami z drużyn „Włóczykije”, „Giganci”, „Pancerni”.

Na naszej uroczystości gościliśmy przedstawicieli służb mundurowych z  Jednostki Wojskowej, ze Straży Granicznej, Nadleśnictwa Gołdap, a także panią Justynę z Urzędu Gminy Gołdap oraz rodziców. Wszystkich poczęstowaliśmy  kiełbaskami, ciastem i ciasteczkami oraz herbatą z ogniska.

Harcerze wzięli również udział w grze terenowej zorganizowanej w ramach projektu „Figle-migle”.  Musieli wykazać się znajomością mapy oraz wiedzą z różnych dziedzin. Na szczęście z leśnej trasy wszyscy wrócili cali i zdrowi,  no może trochę pokąsani przez żarłoczne komary. Agnieszka skrupulatnie podliczyła punkty i rozdała słodkie nagrody - pianki, które natychmiast zostały upieczone na ognisku.

Przy organizacji naszej uroczystości pomogli nam rodzice i członkowie Stowarzyszenia „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi. Serdecznie dziękujemy.

Wszystkim życzymy słonecznych i fantastycznych wakacji!

Trzymajcie kciuki za harcerzy podczas wakacji, bo chociaż rok harcerski zakończony, nasze działania trwają. W planie są biwaki drużyn i Obóz Harcerski „Nad Bałtykiem”.

Projekt „Figle-migle” realizowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie X”
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Gołdap i Fundacji
Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce
i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Na trójstyku granic Wisztyniec

Drukuj

W dniu 27 lutego 2017r. uczniowie klasy Va ze Szkoły Podstawowej nr2 w Gołdapi oraz harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Straży Granicznej w Dubeninkach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zachowywali się na trójstyku granic Polski, Litwy i Rosji, uważnie wsłuchiwali się w słowa pani Kamili.

Dowiedzieli się m.in., że:

  • 2 godziny przed wyprawą na trójstyk należy powiadomić o tym komendanta Straży Granicznej w Dubeninkach,
  • nie należy wchodzić na 15-metrowy pas drogi granicznej,
  • przy granicy Państwa mogą być znaki informacyjne koloru niebieskiego, żółtego lub czerwonego,
  • można przekroczyć granicę z Litwą w dowolnym miejscu, jeżeli mamy przy sobie dowód tożsamości,
  • granicy z Rosją nie można przekraczać (tylko na przejściach granicznych, z odpowiednimi dokumentami),
  • granica Państwa po stronie polskiej oznakowana jest biało-czerwonymi słupkami,
  • strefa nadgraniczna obejmuje gminę leżącą przy granicy państwa, np. Gminę Gołdap, Gminę Dubeninki…

Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom Straży Granicznej w Dubeninkach za poświęcony nam czas, miłe przyjęcie i edukację dzieci w zakresie przepisów dotyczących zachowania przy granicy Państwa. Stowarzyszeniu „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi dziękujemy za zorganizowanie transportu harcerzy.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Dzień Myśli Braterskiej 2017

Drukuj

Dzień Myśli Braterskiej to święto wszystkich harcerzy i skautów, obchodzone na całym świecie   corocznie  22 lutego. Gołdapscy harcerze i instruktorzy tę uroczystość świętowali w sobotę, 25 lutego 2017r., w Szkole Podstawowej nr2 w Gołdapi. Organizacji tego święta podjęli się harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves”. Przygotowali swoim braciom,  harcerzom, grę tematyczną „Wędrówka przyjaciół”, inscenizację o twórcy skautingu podczas obrzędowego świeczkowiska oraz olbrzymi tort. Śpiewano wiele piosenek, pląsano, wysłuchano krótkich wierszy bądź opowiadań w wykonaniu gości, harcerzy z drużyn: „Włóczykijów”, „Pancernych”, „Gigantów”, „Leśnych ludzi”, „Rebeliantów”. Takie chwile integrują harcerzy, wszak jak mówią słowa piosenki „Wszyscy harcerze to jedna rodzina, starszy czy młodszy, chłopak czy dziewczyna…”.  Tak zorganizowany czas wolny z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Dziękujemy za pomoc pani Marzannie Konieczny, Monice Koloszewskiej oraz członkom Stowarzyszenia „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi oraz panu dyrektorowi Stefanowi Piechowi.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Zlot zuchów i harcerzy, czyli co za kosmos?

Drukuj

Jak spędzić aktywnie czas wolny? Wiedzą to dokładnie zuchy z Gromady Zuchowej „Leśne ptaki” oraz harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves”, którzy w dniach 4-6 listopada 2016r. uczestniczyli w zlocie, w gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr2 w Gołdapi.

Co tu się dzieje?  Co za kosmos?  Było piątkowe popołudnie, kiedy pusta  szkoła nagle ożyła.  Przybywali młodzi ludzie, by ciekawie i pracowicie spędzić weekend. W tym kosmicznym świecie rolę organizatorów przejęły zastępy starszoharcerskie. Przygotowali swoim młodszym kolegom   gry terenowe, rywalizację  sportową , zabawy ruchowe, obrzędowe świeczkowiska.  Zlot przebiegał w miłej atmosferze, gdzie młodszy mógł liczyć na pomoc starszego harcerza. Wielką odwagą musieli wykazać się uczestnicy wampiriady, którą przygotowali  harcerze młodsi. Kiedy wokół jest ciemno, nawet spadające balony, chusteczki, przebiegające postacie, dzikie wrzaski  czy  łaskotanie i  krople wody wywoływały uczucie strachu, nawet wśród młodych organizatorów. Cóż to za smakowity zapach unosi się w całej szkole? W kuchni uwijają się Zosia i Julia wypiekając  góry gofrów. A to nie koniec smakołyków, gdyż podczas zlotu harcerze przygotowali  wszystkim desery z galaretką i owocami. Ze spaleniem kalorii nie było problemów, gdyż dominował   tu  ruch na świeżym powietrzu, zabawa i taniec, zumba, cha cha…  Zaproszeni goście, Kasia Ołów i Michał Fiodorowicz, czuwali nad prawidłowością wykonywanych kroków tanecznych.

Na zakończenie zlotu wszyscy otrzymali pamiątkowe znaczki, dyplomy, cukierki i drobne nagrody. Zuchy będą kontynuować temat kosmosu zdobywając sprawność kosmonauty na kolejnych zbiórkach.

Panu dyrektorowi, Stefanowi Piechowi, dziękujemy za udostępnienie dzieciom pomieszczeń szkolnych  podczas zlotu.  Dziękujemy za opiekę  nad dziećmi i młodzieżą dh. Adriannie Skarżyńskiej, Teresie Pasternak, Marcie Fiedorowicz.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Strona 1 z 10