Zlot zuchowy - korowody, zabawy w kółeczku, tańce, ognisko…

Drukuj

W magicznym, jesiennym  lesie Kumiecie dzieci  spotkały harcerzy oraz postacie z bajki zaklęte w drzewa.  Aby zdjąć czar zuchy i harcerze z zapałem wykonywali różne zadania przygotowane dla nich przez starszych kolegów i koleżanki. Po grze terenowej dzieci posiliły się i ogrzały przy ognisku przygotowanym przez pana Andrzeja, który gotuje w kociołku  najsmaczniejszą herbatę. Tak w dniu 27 października 2018r. rozpoczął się zlot zuchowy. Jego uczestnikami były zuchy z Gromady Zuchowej „Świetliki” działającej przy Szkole Podstawowej nr5  w Gołdapi  oraz zuchy i harcerze z Gromady Zuchowej „Leśne ptaki” i 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” ze Szkoły Podstawowej nr2 w Gołdapi.

Dalsza część 2-dniowego zlotu odbywała się w Szkole Podstawowej nr 2 w Gołdapi. Tutaj na holu oraz w sali gimnastycznej w rytm ludowych pieśni posuwały się dziecięce korowody, trwały zabawy w kółeczku:  „ojciec Wirgiliusz”, „Poszło dziewczę po ziele”,  „Jawor, jawor, jaworowi ludzie”… Zuchy i harcerze poznawali polskie tradycje związane z tańcami i zabawami ludowymi. Uczyli się tańca ludowego  „Trojak” na melodię „Zasiali górale owies”,  jak też rywalizowali w rozgrywkach sportowych.

Najmłodsi, jak też starsi , chętnie uczestniczyli w konkursie plastycznym „Najpiękniejsze miejsce w Polsce”. Malowali polskie góry, morze, łąki, lasy, kościoły i zamki. Nagrody czekały….

Zuchy wykazały się dużą odwagą podczas gry nocnej przemierzając zakamarki  szkoły oświetlone tylko przez światło świec i słysząc dziwne dźwięki.

Zlot zorganizowali harcerze z zastępów starszoharcerskich oraz wędrownicy z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej  „Aves” we współpracy ze Stowarzyszeniem „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi w ramach projektu „Pod lasem – o Polsce”.

Dziękujemy rodzicom, instruktorom harcerskim, członkom Stowarzyszenia, dziękujemy Ani, Magdzie, Paulinie, Beacie, Andrzejowi, Agnieszce, Karolinie, Oliwii  za opiekę nad dziećmi i pomoc w organizacji zlotu.

Pani dyrektor Annie Budzińskiej dziękujemy za udostępnienie pomieszczeń szkolnych na nasze działania.

Projekt „Pod lasem – o Polsce” realizowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie XI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Gołdap i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

O Polsce na Harcerskim Starcie 2018

Drukuj

Wędrówkę rozpoczęli w deszczu przy zegarze słonecznym. Każda grupa na wstępie otrzymała flagę, by z szacunkiem nieść ją w trakcie gry, by nie zapominać o jej wywieszeniu podczas narodowych świąt. Już na pierwszym punkcie przyjrzeli się polskim władcom na banknotach. A tu Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki…  W dniu 15 września 2018r. harcerze przemierzali ulice Gołdapi wykonując kolejne zadania w ramach patriotycznej gry terenowej „Niepodległa, niepokorna…”. Na końcu trasy, przy wiatach w lesie Kumiecie, powstały prace plastyczne przedstawiające piękne, polskie krajobrazy. Na obrzędowym ognisku, w blasku wieczornego słońca, trwały rozmowy na temat Polski. Jak rozumiecie pojęcia: wolność i niepodległość? – zapytał harcerzy druh Ryszard.

Po wygłoszeniu gawędy druhna Beatka również zadała pytanie - Jakie są przykłady zachowań patriotycznych w Twoim codziennym życiu?

W ten sposób harcerze z Hufca Gołdap rozpoczęli rok harcerski 2018/2019. Zaczęli go pamiętając o obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Harcerski start przygotowali i przeprowadzili harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves”, działającej przy SP2 w Gołdapi, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Emerytowanych policjantów” w ramach realizacji projektu „Pod lasem – o Polsce”.

Projekt „Pod lasem – o Polsce” realizowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie XI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Gołdap i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Harcerski biwak i wędrówki na skraju Puszczy Rominckiej

Drukuj

Zabrali namioty, śpiwory, wodę, prowiant, saperkę, siekierkę… oraz dużo dobrego humoru i wyruszyli do Stańczyk. Tam w dniach 23 – 25 czerwca 2018r. harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” mieli swój biwak. Dzięki uprzejmości komendanta Hufca ZHP Białystok mogli biwakować w harcerskiej bazie obozowej w Stańczykach. Brak bieżącej wody i prądu nie był dla nich żadną przeszkodą. Harcerze przygotowali swoje miejsce biwakowe wykorzystując umiejętności pionierskie. Pierwszego dnia podziwiali brzeg jeziora Ostrówek podążając ścieżką dydaktyczną „Rechot”, jak też odbyli zwiad nad jeziorem Tobellus. W ciągu następnych dwóch dni wędrowali korzystając z przebiegających nieopodal Stańczyk czerwonych szlaków turystycznych, pieszego na trasie Stańczyki – Golubie oraz rowerowego „Szlaku Rominckich Jeleni”. W Golubiach przeszli ścieżką historyczno-przyrodniczą „Golubie – wieś, której nie ma” odkrywając po dawnych mieszkańcach pozostałości murów, zdziczałe drzewa owocowe, wiadukty kolejowe, pomnik. Trudno było im uwierzyć, że we wsi mieszkało kiedyś nawet ponad 400 ludzi.  Po trudach wędrówek odpoczywali przy ognisku, śpiewali, bawili się i pląsali, gotowali herbatę w kociołku, piekli kiełbaski i słodkie pianki.  Weronika, Wiktoria i Ernest złożyli Przyrzeczenie Harcerskie. Z pewnością będzie to dla nich najważniejszy biwak w ich harcerskim życiu. Druhom i druhnom towarzyszyli opiekunowie, instruktorzy i nauczyciele: pani Maja Zaniewska, pwd. Anna Jaremus-Furtan oraz drużynowa Małgorzata Wojciechowska-Gutowska.

Harcerze wędrowali i poznawali przyrodę oraz historię swojej małej Ojczyzny w ramach projektu „Pod lasem – o Polsce”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi.

Projekt „Pod lasem – o Polsce” realizowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie XI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Gołdap i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Rajd „Poszukiwaczy smoczej łuski” a sekrety Puszczy Rominckiej

Drukuj

Jak fajnie jest wędrować po Puszczy Rominckiej, gdy cudowną przyrodę dopełniają punkty kontrolne harcerzy, a na nich wróżki, szeptuchy, wojownicy, utopce. Wierzenia dawnych Słowian, historia Puszczy Rominckiej, tradycje ludności żyjącej na tych ziemiach poznawane były w nieszablonowy sposób przez niestrudzonych wędrowców, harcerzy z Gołdapi, Kętrzyna, Olecka, Giżycka, Ełku. Każdy zapewne chciałby wykonać taniec deszczu w środku naszej puszczy…

W dn. 08-10 czerwca 2018r. wędrownicy z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” zorganizowali rajd harcerski „Poszukiwaczy smoczej łuski”. Do udziału w nim zaprosili brać harcerską z Hufca Gołdap oraz z innych zaprzyjaźnionych hufców ZHP. Trasy rajdu wiodły przez osiedle „Pod lasem”, las Kumiecie oraz Puszczę Romincką.  Dwie różne trasy w Puszczy przemierzali harcerze młodsi i starsi. Za wykonanie zadań otrzymywali magiczne koraliki. Jak to na rajdzie harcerskim, nie zabrakło ognisk, zabaw, pląsów i tańca. Najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody.

Rajd został objęty patronatem Burmistrza Gołdapi.

Harcerzy wsparło też Stowarzyszenie „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi w ramach realizacji projektu „Sekrety Puszczy Rominckiej”, dofinansowanego przez Gminę Gołdap. Pan dyrektor Szkoły Podstawowej nr2 w Gołdapi, Stefan Piech, udostępnił pomieszczenia szkolne na pobyt harcerzy.

Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Biwak zimowy „Harcerska mieszanka”

Drukuj

Kulig, bitwa na śnieżki, jazda na sankach i łyżwach, pokaz ratownictwa na lodzie w wykonaniu gołdapskich strażaków, wyprawy i gry terenowe w ośnieżonym lesie Kumiecie, ognisko z ciepłą herbatką z kociołka , pogoń Brytyjczyków za piratami, wizyta na Dzikim Zachodzie…  Harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” mogą czuć się szczęściarzami. Podczas ich 5-dniowego biwaku dopisała zimowa aura, a uśmiech nie schodził z harcerskich twarzy.  Nocowali w Szkole Podstawowej Nr2 w Gołdapi i tam uczestniczyli w różnorodnych zajęciach, m.in.: w warsztatach profilaktycznych z zakresu profilaktyki uzależnień, które prowadziła pani Urszula Mossakowska, w spotkaniu z gołdapskimi policjantami, rywalizacji sportowej, zajęciach kreatywnych, warsztatach kulinarnych, grach tematycznych, wampiriadzie, wieczornych rozmowach przy ogniu. Czy harcerze byli tylko uczestnikami? Oczywiście, że nie! Harcerze w zastępach oraz wędrownicy przygotowywali atrakcje swoim braciom z innych zastępów. Ich przywódcami byli: Aga, Ania, Wiktoria, Zosia, Maciek, Natalka,  Oliwka, Beata. Przeprowadzali gry, konkursy, przygotowywali stołówkę do posiłków i utrzymywali ład i porządek w szkole. Projekt znaczków, dyplomów i podziękowań, które otrzymali uczestnicy i kadra biwaku, to dzieło przybocznej Agnieszki, a zdjęcia z biwaku wykonywała Wiktoria. Bardzo ważnym wydarzeniem podczas zimowiska było złożenie Zobowiązania Instruktorskiego przez Beatkę Koloszewską, która od 2012r. jest związana z naszą drużyną. Od tej pory stała się ona również naszym harcerskim  wychowawcą.

Dziękujemy Stowarzyszeniu „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi oraz naszej dojrzałej kadrze, druhnom: Annie Jaremus- Furtan, Małgorzacie Wojciechowskiej- Gutowskiej, druhowi Andrzejowi Gutowskiemu, za opiekę i pomoc w organizacji biwaku zimowego. Dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr2 w Gołdapi  serdecznie dziękujemy za udostępnienie szkoły, a Gminie Gołdap składamy duże podziękowania za wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Strona 1 z 11