O Polsce na Harcerskim Starcie 2018

Drukuj

Wędrówkę rozpoczęli w deszczu przy zegarze słonecznym. Każda grupa na wstępie otrzymała flagę, by z szacunkiem nieść ją w trakcie gry, by nie zapominać o jej wywieszeniu podczas narodowych świąt. Już na pierwszym punkcie przyjrzeli się polskim władcom na banknotach. A tu Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki…  W dniu 15 września 2018r. harcerze przemierzali ulice Gołdapi wykonując kolejne zadania w ramach patriotycznej gry terenowej „Niepodległa, niepokorna…”. Na końcu trasy, przy wiatach w lesie Kumiecie, powstały prace plastyczne przedstawiające piękne, polskie krajobrazy. Na obrzędowym ognisku, w blasku wieczornego słońca, trwały rozmowy na temat Polski. Jak rozumiecie pojęcia: wolność i niepodległość? – zapytał harcerzy druh Ryszard.

Po wygłoszeniu gawędy druhna Beatka również zadała pytanie - Jakie są przykłady zachowań patriotycznych w Twoim codziennym życiu?

W ten sposób harcerze z Hufca Gołdap rozpoczęli rok harcerski 2018/2019. Zaczęli go pamiętając o obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Harcerski start przygotowali i przeprowadzili harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves”, działającej przy SP2 w Gołdapi, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Emerytowanych policjantów” w ramach realizacji projektu „Pod lasem – o Polsce”.

Projekt „Pod lasem – o Polsce” realizowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie XI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Gołdap i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Harcerski biwak i wędrówki na skraju Puszczy Rominckiej

Drukuj

Zabrali namioty, śpiwory, wodę, prowiant, saperkę, siekierkę… oraz dużo dobrego humoru i wyruszyli do Stańczyk. Tam w dniach 23 – 25 czerwca 2018r. harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” mieli swój biwak. Dzięki uprzejmości komendanta Hufca ZHP Białystok mogli biwakować w harcerskiej bazie obozowej w Stańczykach. Brak bieżącej wody i prądu nie był dla nich żadną przeszkodą. Harcerze przygotowali swoje miejsce biwakowe wykorzystując umiejętności pionierskie. Pierwszego dnia podziwiali brzeg jeziora Ostrówek podążając ścieżką dydaktyczną „Rechot”, jak też odbyli zwiad nad jeziorem Tobellus. W ciągu następnych dwóch dni wędrowali korzystając z przebiegających nieopodal Stańczyk czerwonych szlaków turystycznych, pieszego na trasie Stańczyki – Golubie oraz rowerowego „Szlaku Rominckich Jeleni”. W Golubiach przeszli ścieżką historyczno-przyrodniczą „Golubie – wieś, której nie ma” odkrywając po dawnych mieszkańcach pozostałości murów, zdziczałe drzewa owocowe, wiadukty kolejowe, pomnik. Trudno było im uwierzyć, że we wsi mieszkało kiedyś nawet ponad 400 ludzi.  Po trudach wędrówek odpoczywali przy ognisku, śpiewali, bawili się i pląsali, gotowali herbatę w kociołku, piekli kiełbaski i słodkie pianki.  Weronika, Wiktoria i Ernest złożyli Przyrzeczenie Harcerskie. Z pewnością będzie to dla nich najważniejszy biwak w ich harcerskim życiu. Druhom i druhnom towarzyszyli opiekunowie, instruktorzy i nauczyciele: pani Maja Zaniewska, pwd. Anna Jaremus-Furtan oraz drużynowa Małgorzata Wojciechowska-Gutowska.

Harcerze wędrowali i poznawali przyrodę oraz historię swojej małej Ojczyzny w ramach projektu „Pod lasem – o Polsce”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi.

Projekt „Pod lasem – o Polsce” realizowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie XI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Gołdap i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Rajd „Poszukiwaczy smoczej łuski” a sekrety Puszczy Rominckiej

Drukuj

Jak fajnie jest wędrować po Puszczy Rominckiej, gdy cudowną przyrodę dopełniają punkty kontrolne harcerzy, a na nich wróżki, szeptuchy, wojownicy, utopce. Wierzenia dawnych Słowian, historia Puszczy Rominckiej, tradycje ludności żyjącej na tych ziemiach poznawane były w nieszablonowy sposób przez niestrudzonych wędrowców, harcerzy z Gołdapi, Kętrzyna, Olecka, Giżycka, Ełku. Każdy zapewne chciałby wykonać taniec deszczu w środku naszej puszczy…

W dn. 08-10 czerwca 2018r. wędrownicy z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” zorganizowali rajd harcerski „Poszukiwaczy smoczej łuski”. Do udziału w nim zaprosili brać harcerską z Hufca Gołdap oraz z innych zaprzyjaźnionych hufców ZHP. Trasy rajdu wiodły przez osiedle „Pod lasem”, las Kumiecie oraz Puszczę Romincką.  Dwie różne trasy w Puszczy przemierzali harcerze młodsi i starsi. Za wykonanie zadań otrzymywali magiczne koraliki. Jak to na rajdzie harcerskim, nie zabrakło ognisk, zabaw, pląsów i tańca. Najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody.

Rajd został objęty patronatem Burmistrza Gołdapi.

Harcerzy wsparło też Stowarzyszenie „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi w ramach realizacji projektu „Sekrety Puszczy Rominckiej”, dofinansowanego przez Gminę Gołdap. Pan dyrektor Szkoły Podstawowej nr2 w Gołdapi, Stefan Piech, udostępnił pomieszczenia szkolne na pobyt harcerzy.

Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Biwak zimowy „Harcerska mieszanka”

Drukuj

Kulig, bitwa na śnieżki, jazda na sankach i łyżwach, pokaz ratownictwa na lodzie w wykonaniu gołdapskich strażaków, wyprawy i gry terenowe w ośnieżonym lesie Kumiecie, ognisko z ciepłą herbatką z kociołka , pogoń Brytyjczyków za piratami, wizyta na Dzikim Zachodzie…  Harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” mogą czuć się szczęściarzami. Podczas ich 5-dniowego biwaku dopisała zimowa aura, a uśmiech nie schodził z harcerskich twarzy.  Nocowali w Szkole Podstawowej Nr2 w Gołdapi i tam uczestniczyli w różnorodnych zajęciach, m.in.: w warsztatach profilaktycznych z zakresu profilaktyki uzależnień, które prowadziła pani Urszula Mossakowska, w spotkaniu z gołdapskimi policjantami, rywalizacji sportowej, zajęciach kreatywnych, warsztatach kulinarnych, grach tematycznych, wampiriadzie, wieczornych rozmowach przy ogniu. Czy harcerze byli tylko uczestnikami? Oczywiście, że nie! Harcerze w zastępach oraz wędrownicy przygotowywali atrakcje swoim braciom z innych zastępów. Ich przywódcami byli: Aga, Ania, Wiktoria, Zosia, Maciek, Natalka,  Oliwka, Beata. Przeprowadzali gry, konkursy, przygotowywali stołówkę do posiłków i utrzymywali ład i porządek w szkole. Projekt znaczków, dyplomów i podziękowań, które otrzymali uczestnicy i kadra biwaku, to dzieło przybocznej Agnieszki, a zdjęcia z biwaku wykonywała Wiktoria. Bardzo ważnym wydarzeniem podczas zimowiska było złożenie Zobowiązania Instruktorskiego przez Beatkę Koloszewską, która od 2012r. jest związana z naszą drużyną. Od tej pory stała się ona również naszym harcerskim  wychowawcą.

Dziękujemy Stowarzyszeniu „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi oraz naszej dojrzałej kadrze, druhnom: Annie Jaremus- Furtan, Małgorzacie Wojciechowskiej- Gutowskiej, druhowi Andrzejowi Gutowskiemu, za opiekę i pomoc w organizacji biwaku zimowego. Dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr2 w Gołdapi  serdecznie dziękujemy za udostępnienie szkoły, a Gminie Gołdap składamy duże podziękowania za wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Zabawy wczoraj i dziś – spotkanie międzypokoleniowe

Drukuj

„Laurencjo moja, Laurencjo ma… „ - zaproponowała pani Zosia Burel i wszyscy ruszyli do zabawy.

Podczas spotkania, w dniu 14 października 2017r., w Szkole Podstawowej nr2 w Gołdapi, dzieci i harcerze wsłuchiwali się z uwagą we wspomnienia doświadczonych życiowo słuchaczy Gołdapskiego Uniwersytetu III Wieku.

Seniorzy przypomnieli, że ich dzieciństwo związane było z niemiecką okupacją. W chowanego bawili się wśród gruzów zbombardowanych domów.  Pani Czesia Jakubanis opowiedziała o wielkiej radości dzieci, które dawniej czekały na huśtawkę wykonywaną w stodole przez rodziców  w okresie Świąt Wielkanocnych. „Nazywam się Filipek” – tak swoją pacynkę, bohatera wielu zbiórek zuchowych,  przedstawiła druhna Zosia Błaszczyk.  Filipek spodobał się wszystkim, ale szczególnie zuchom, które postanowiły na kolejnych zbiórkach wykonać takie zabawki własnoręcznie.  Okazało się, że wiele zabaw jest ponadczasowych, np. berek, ciuciubabka, chowanego, ojciec Wirgiliusz, rolnik na dolinie. Wypowiedzi uczestników spotkania były przeplatane śpiewem przy akompaniamencie gitary, jak również pląsami i zabawami ruchowymi. Był też wiersz K.I. Gałczyńskiego „Pomnik studenta” wyrecytowany przepięknie przez panią Aleksandrę Ratasiewicz.

Spotkanie poprzedziły warsztaty robienia łakoci. Uczestniczki warsztatów przygotowały przepyszne ciasta i desery, którymi poczęstowały wszystkich biorących udział w spotkaniu.

Spotkanie i warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi w ramach projektu „Figle-migle”.

Projekt „Figle-migle” realizowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie X”
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Gołdap i Fundacji
Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce
i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Strona 1 z 10