OGRÓD, DZIĘCIOŁY, KASKI I ODPADY... –wycieczka do Ełku

Drukuj

Dzięcioł twórca dziupliwizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku

Dzieci poznały  gatunki dzięciołów występujących w Polsce. Dowiedziały się co jest ich pokarmem, co to jest dziupla i jak powstaje. Zajęcia uświadomiły Przyjaciołom Przyrody z „dwójki ”jak ważna jest rola starych próchniejących drzew w środowisku.

W Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Siedliskach koło Ełku uczniowie  prześledzili cały cykl życia odpadu w zakładzie, od momentu wjazdu na wagę do końcowego efektu czyli odzyskanego surowca lub balastu trafiającego na kwaterę. Głównym celem  wycieczki było uświadomienie dzieciom rangi problemu jakim są odpady komunalne i zachęcanie ich do segregowania odpadów w swoich domach. Po wycieczce w autokarze nie pozostał nawet jeden papierek.

Fot. Agnieszka Zdancewicz

Dziękujemy paniom Marzannie Konieczny i Agnieszce Zdancewicz za pomoc w opiece nad dziećmi.
Firmie Transportowej TRAMP za bezpieczną podróż.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Zielone Dni 2012 - dzień VI zielony -„Więcej ruchu więcej zdrowia"

Drukuj

Dziś w Lesie Kumiecie przy leśniczówce pana Czupra, odbyła się plenerowa impreza prozdrowotna pt. „WIĘCEJ RUCHU – WIĘCEJ ZDROWIA” na którą dostałyśmy zaproszenie wraz z klasami od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gołdapi.

Zbiórka klas odbyła się przy naszej szkole. Uczniowie nie zawiedli nas swoją frekwencją. Już na samym początku spotkania pytali nas o szczegóły. Gdy dotarliśmy na miejsce, serdecznie przywitały nas pani Ewa Bolewska – pracownik PPIS oraz pani Marzanna Konieczny – pracownik Nadleśnictwa Gołdap. Wszyscy otrzymaliśmy karty uczestników imprezy na których zapisane były nazwy poszczególnych stoisk. Naszym zadaniem  było przejście półtorakilometrowej trasy wzdłuż której znajdowały się wymienione wyżej punkty.

Pierwszy prezentował się OSiR. Tutaj poznaliśmy prawidłową technikę nord walkingu. Po otrzymaniu wymaganej przez organizatorów pieczątki, ruszyliśmy wyznaczoną trasą. Kolejnym przystankiem było Nadleśnictwo Gołdap.Warunkiem zaliczenia pobytu było przejście „ŚCIEŻKI ZMYSŁÓW – poznajmy LAS przez dotyk. "Wyskoczyliśmy z butów i ...doznaliśmy boskiej przyjemności!" .Wszyscy dzielnie ją pokonaliśmy. Uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę na temat roślin i zwierząt żyjących w lasach oraz umiejętności praktyczne podczas sadzenia młodych drzewek. Prawidłowe odpowiedzi zostały nagrodzone książkami i drobnymi upominkami. Następnie dotarliśmy do namiotu sympatycznych pań pielęgniarek środowiskowych PULS, które zbadały chętnym ciśnienie, tętno oraz poziom cukru we krwi. Później dotarliśmy do namiotu prezentującego Powiat Gołdapski, zaś dalej punkt Centrum Pomocy Rodzinie. Bogatsi w kolorowe balony, plany lekcji i zakładki powędrowaliśmy dalej. Ostatnim przystankiem było stoisko Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Gołdapi. Tutaj mogliśmy zbadać poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Dzieci otrzymały upominki za udzielanie poprawnych odpowiedzi. Po zaliczeniu wszystkich punktów, zjedliśmy pieczoną kiełbaskę oraz skorzystaliśmy z przejazdu segway'em.

Serdecznie DZIĘKUJEMY organizatorom za zaproszenie i mile spędzony czas.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Zielone Dni 2012 - dzień V kolory Ziemi

Drukuj

Dziś odbył się X ZIELONY MARSZ ulicami naszego miasta. Nieśliśmy  transparenty (przygotowane podczas zajęć szkolnych), emblematy .Nasze ekologiczne piosenki i hasła nawoływały mieszkańców miasta do opamiętania się i zwrócenia uwagi na sprawę zanieczyszczanego środowiska. Swoją akcją pragnęliśmy przypomnieć, że Ziemia to również nasz dom, o który powinniśmy  troszczyć się wszyscy. Mieszkańcy chętnie zapoznawali się z ulotkami informującymi o  nowym sposobie segregacji dualnej(patrz : http://www.eko-mazury.elk.pl/), która ma objąć nasz teren już w 2013 roku. Marsz podsumował nasze ekologiczne działania w szkole, które odbywały się podczas X EDYCJI ZIELONYCH DNI.

Fot. Sandra Jurewicz, Emila Sitkowska, Alina Oleszczuk

Ekologiczny patrol Przyjaciół Przyrody  z SP nr 2 w Gołdapi  sprawdził, że las potrzebuje naszej pomocy.

O terminie AKCJI SPRZĄTANIA LASU KUMIECIE powiadomimy w najbliższych dniach.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Zielone Dni 2012 - dzień IV pomarańczowy

Drukuj

Zdrowie naszych dzieci jest najważniejsze.
Aby prawidłowo się rozwijały, potrzebują dziennie odpowiedniej dawki witamin i składników odżywczych zawartych w spożywanym przez nie jedzeniu. Przyjaciele Przyrody z IIIa obserwowali działania wszystkich uczniów w SP nr 2 w Gołdapi. Popatrzcie co ciekawego zauważyli.

Turniej przyrodniczy „Mazurska przyroda, mazurska przygoda”
Dzisiaj, 19 kwietnia 2012r., w sali gimnastycznej naszej szkoły rywalizowali ze sobą uczniowie klas IV –VI.  Trzyosobowe zespoły, przedstawiciele klas, rozwiązywały zadania przyrodnicze sprawdzające znajomość roślin, zwierząt, środowisk życia organizmów oraz umiejętności posługiwania się dotykiem i kompletowania sprzętu turystycznego na kilkudniową wyprawę po Mazurach. Pozostali uczniowie brali udział w pojedynkach turystyczno-sportowych, m.in. łowili ryby, żeglowali wśród wysp po jeziorach mazurskich, zbierali  szyszki, jak również zrywali kwiaty.  Do ich zadań należało też rysowanie kół na tekturowych zbrojach przeciwników  oraz  deptanie   purchawek. Dużym zainteresowaniem cieszyło się jedzenie jabłek pływających w zimnej wodzie.
Turniej oceniało jury w składzie: pani leśnik Marzanna Konieczny, pan Cezary Barwicki, pani Barbara ze świetlicy.
Zwycięzcami turnieju zostali uczniowie klasy VIa z zespołem w składzie: Jędrek, Monika, Edyta. Drugie miejsce zajęła klasa Va (w 3-osobowym zespole były: Patrycja, Beata, Basia). Trzecie miejsce wywalczyli uczniowie z VIb na czele z Bartkiem, Kajtkiem, Gabrysią.

Na apelu 27 kwietnia zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody, które zostały zakupione ze środków otrzymanych z Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich. Turniej zorganizowali  harcerze z 2 Drużyny Harcerskiej „Aves” wraz z drużynową Małgorzatą Wojciechowską-Gutowską.

Podczas IV pomarańczowego dnia było w szkole 123 Pomarańczowych.

Jutro DZI PIĄTY – kolory Ziemi

Nasza ekologiczna akcja ZIELONE DNI W SZKOLE bierze udział w konkursie W kontakcie z naturą. Mamy swój blog, dodajemy krótkie notatki, zdjęcia, pokazujemy swoje ekozaangażowanie. O zwycięstwie będzie decydowało jury, w składzie którego jest Michał Żebrowski. Swój głos będą mieli także Internauci. Warto tu zaglądać, głosować dodawać komentarze. Bawimy się, uczymy a przy okazji możemy wygrać cenne nagrody.

ZAPRASZAMY na http://www.wkontakcieznatura.pl/blog/51

Żeby oddać głos trzeba się zarejestrować, potwierdzić rejestrację i zalogować.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Zielone Dni 2012 - dzień III niebieski

Drukuj

Sukces trzecioklasistów!

Dzisiaj w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej w Żytkiejmach odbyła się IX edycja konkursu wiedzy dla uczniów klas I – III szkół podstawowych pt. „Łamigłówki Przyrodnicze 2012”.  Do konkursu przystąpili uczniowie pięciu szkół powiatu gołdapskiego. Konkurs prowadzony był w formie turnieju składającego się z pięciu konkurencji sprawdzających wiedzę o przyrodzie Polski i jej ochronie ze szczególnym uwzględnieniem przyrody Puszczy Rominckiej. Po każdej konkurencji zadawane było pytanie z dziedziny wylosowanej na kole fortuny. Wszystkie zadania i pytania były punktowane. W wyniku konkursu wyłonione zostały 3 drużyny z taką samą największą liczbą punktów. O kolejności na podium zadecydowała dogrywka.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – drużyna kl. III b SP nr 2 w Gołdapi w składzie : Wiktoria Trypuć, Jakub Wróblewski, Tymon Zdancewicz (opiekun – p. Helena Galińska)
II miejsce – drużyna kl. III SP w Pogorzeli
III miejsce - drużyna kl. III a SP nr 2 w Gołdapi w składzie : Julia Bagińska, Oliwier Wiszowaty, Kuba Kańgowski (opiekun – p. Alina Oleszczuk)

Organizatorem konkursu był Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Gołdapi.

Dziękujemy organizatorom i fundatorom nagród.

Gratulujemy LAUREATOM!

Konkurs prozdrowotny "WITAMINKI 2012"
Celem konkursu było sprawdzenie wiedzy na temat zdrowia. Wzięły w nim udział dwuosobowe drużyny z klas I-III, które zmagały się z zadaniami. Oto reprezentanci poszczególnych klas:

* kl. I a - Ola Banial i Gabrysia
* kl. I b - Michał Bobrowski i Natalka Kaca,
* kl. II a - Karolina Bolewska i Nikola Michałów,
* kl. II b - Olga Grudzińska i Zosia Sidor,
* kl. III a - Eliza Bobrowska i Gabrysia Giczewska,
* kl. III b - Julka Bogucka i Marcel Późniak.

Dzieci wykazały się znakomitą wiedzą na temat prawidłowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Otrzymały dyplomy za godne reprezentowanie klasy oraz drobne upominki.

GRATULUJEMY!
Zapraszamy na kolejną edycję konkursu witaminowego za rok. Pamiętajcie - Zdrowie to podstawa!

Ekologiczny patrol policzył, że w III dniu Zielonych Dni 2012 roku było w szkole 196 Niebieskich.

Jutro POMARAŃCZOWY DZIEŃ - Dzień zdrowego odżywiania

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Strona 1 z 5