Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

Dzień Weterana 2012

Pierwszy występ w nowym roku szkolnym… już za nami!

Pan Mieczysław Sztabiński, który należy do Związku Kombatantów Polskich, poprosił dyrekcję naszej szkoły o przygotowanie części artystycznej z okazji Dnia Kombatanta. Podkreślił, że ubiegłoroczny występ był przygotowany perfekcyjnie. Zwrócił uwagę na talenty dzieci: wzorową recytację i doskonały śpiew. Prośba ta była miłym zaskoczeniem, ale jednocześnie zrodziła obawę: czy zdążymy przygotować się?

Już pierwszego dnia pobytu w szkole (03 września) uczniowie otrzymali pracę domową. Mieli zapoznać się z otrzymanymi utworami poetyckimi i muzycznymi. Od następnego dnia zaczęły się próby. Nad zaprezentowaniem przez uczniów wzorowej  interpretacji utworów czuwała p. Małgorzata Marcinkiewicz, a doborem pieśni, ich wykonaniem,  opracowaniem aranżacji  zajęła się p. Barbara Nierwińska.

Zdążyliśmy! Dnia 09.09.2012 w Domu Kultury w Gołdapi wystąpiliśmy przed kombatantami, przedstawicielami władz gminy, powiatu, gołdapianami. Uroczystość prowadził p. dyrektor, S. Piech i p. M. Sztabiński. Poprzez poezję i pieśni staraliśmy się przekazać, że powinniśmy doceniać zasługi żołnierzy dla naszego kraju, który niemało wycierpiał podczas II wojny światowej. Poza tym zwróciliśmy uwagę na piękno naszej ojczyzny. Wartości te podkreślone zostały także w prezentacji multimedialnej opracowanej przez p. C. Barwickiego i p. dyrektora.

Nasz wysiłek został nagrodzony dużymi brawami, co jest dla nas wielką nagrodą.

W akademii wystąpili: Natalia Racis, Patrycja Ulewicz, Agnieszka Gutowska, Ania Tabiś, Karolina Żukowska, Ernest Brzozowski, Gabriel Andzulewicz, Kuba Rzędzian, Patrycja Benes, Basia Augustynowicz, Klaudia Ruszewska, Patrycja Oszkinis, Rozalia Dziekońska, Aleksandra Filipkowska, Gabriela Kołodziej, Agnieszka Oleksy, Edyta Mazalewska, Izabela Gawrych, Wiktoria Puńkowska, Martyna Iżyk, Anna Stepanik, Izabela Adamska.

Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy zadbali o stosowny ubiór dzieci, o dowiezienie ich do Domu Kultury. Cieszymy się, że można na Państwu polegać. Bardzo dziękujemy Ani Putrze za opiekę nad uczniami.

Fot. Jacek Rakowski i Andrzej Nierwiński

Relacja z uroczystości na portalach: GOŁDAP.INFO i goldap.org.pl

Sprzątanie Świata 2012

W całej Polsce odbywa się akcja "Sprzątanie Świata 2012". Hasło tegorocznej akcji to "Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę", nawiązujące do ludowej wyliczanki, zachęca wszystkich do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata .

Do wspólnej akcji włączyli się leśnicy z Nadleśnictwa Gołdap, dorośli i dzieci z gołdapskiej "dwójki".

Najpierw była solidna  praca - dzieci zebrały około 60 worków różnych odpadów. Następnie wspaniała zabawa przy ognisku.

Nasza już 19 akcja przynosi w końcu efekty.

1. Leśny teren jest coraz piękniejszy, bo czysty.
  2. Potrafimy łączyć przyjemne z pożytecznym.
  3. Możemy zawsze liczyć na przyjaźń Nadleśnictwa Gołdap i coraz bardziej na przychylność, zrozumienie mieszkańców i turystów.

Rocznica Września 1939r. – spotkanie z kombatantami

W poniedziałek 1 października 2012 roku uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej nr2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi spotkali się z kombatantami. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Szkoła pod lasem” w ramach projektu:

„Ocalić od zapomnienia, oswoić z nowoczesnością, czyli w pokoleniowym tyglu”.

Projekt został przygotowany w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Gołdapski Fundusz Lokalny.

Należący do Związku Kombatantów Polskich panowie: Mieczysław Sztabiński, Józef Borowy i Stanisław Bombała przybliżyli uczniom historię II wojny światowej, podzielili się doświadczeniami czasu wojny i okresu powojennego. Pan Bombała opowiedział też o szkole, do której uczęszczał pod koniec lat 20. ubiegłego stulecia i zachwycił przepięknie wykonanymi pieśniami patriotycznymi. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się kopie świadectw szkolnych, zdjęcia z okresu II wojny światowej i liczne medale, które przynieśli ze sobą nasi goście.

Mamy nadzieję, że to spotkanie na długo zostanie w pamięci uczniów.

Święto Pieczonego Ziemniaka

W piątek, 28 IX 2012 roku wybraliśmy  się na Święto Pieczonego Ziemniaka do gospodarstwa państwa Kaca w Wiłkajciach. Aby móc lepiej docenić smak świętowania, postanowiliśmy najpierw trochę popracować. Już wcześniej zadbaliśmy o odpowiedni strój i rękawice. Tato Natalki rozkopał kilka rzędów ziemniaków, a my ochoczo wzięliśmy się do pracy. Wszystko szło bardzo sprawnie! Po wykonaniu zadania poszliśmy na ognisko, w którym już piekły się ziemniaki. Upiekliśmy kiełbaski. Pani Kaca przygotowała też pyszny bigos, ciasto i kompot. Wszystko po pracy smakowało wybornie! Wracaliśmy do szkoły zmęczeni, ale i zadowoleni z przyjemnie spędzonego dnia. Dziękujemy państwu Kaca za życzliwość i poświęcony nam czas.

Uczniowie kl.IIB wraz z wychowawczynią