„OD ZIARENKA DO BOCHENKA” - Przyjaciele Przyrody informują

Drukuj

Dziś bawiliśmy się w detektywów. Zastanawialiśmy się co dzieje się z ziarnami zbóż, dokąd jadą i w co zamieniają się ?
Nasza droga trwała długo. Najpierw szukaliśmy „ziarenek” na polu ,potem w młynie i w końcu trafiliśmy do piekarni. Tu przywitali nas piekarze. Zadaliśmy im mnóstwo pytań :

*Jak i z czego wyrabia się ciasto?
*Jak nazywają się pracujące w piekarni  urządzenia?
*Czym zajmują się poszczególni pracownicy ?
*Ile czasu pieką się w piecu chlebki ?

Sprawa szybko się wyjaśniła. Nawet nie wyobrażacie sobie jaki cudowny zapach unosił się w piekarni. Zapach wypiekanych bochenków. Tu właśnie odnaleźliśmy nasze ziarenka zbóż.

Serdecznie dziękujemy pracownikom PIEKARNI PSS"SPOŁEM" w GOŁDAPI za wspaniałą wycieczkę, która była prawdziwą radością i okazją do poznania pracy piekarza i procesu wypieku pieczywa.
To była pyszna lekcja popatrzcie sami.

DZIĘKUJEMY!

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Drukuj

W czwartek 19 września 2013 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. W głosowaniu wzięli udział uczniowie klas IV-VI (samorządy klasowe). W sumie udział w wyborach  wzięło 15 uczniów naszej szkoły.

Wszystkie oddane głosy były ważne. W komisji wyborczej zasiadały uczennice: Patrycja Szocik, Wiktoria Żamojtuk i Sandra Gawrych. Nad pracą komisji czuwała opiekunka samorządu – p. Teresa Pasternak.

Do samorządu startowało 6 kandydatów. Największą liczbę głosów otrzymał Tomek Tylenda z klasy VI, który został przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego. Drugie miejsce zajęła Martyna Majkowska – będzie zastępcą przewodniczącego. Karolina Żukowska pełni funkcję skarbnika, a Tymon Zdancewicz został sekretarzem.

Serdeczne gratulacje!

Podczas wyborów nie odnotowano zakłóceń.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Kombajnem, ciągnikiem, siewnikiem... - Przyjaciele Przyrody informują

Drukuj

Rano wyruszyliśmy autokarem do gospodarstwa rolnego  państwa Anny i Krzysztofa Jurewiczów w Konikowie.           
Uczestniczyliśmy w ciekawych pracach rolniczych i szukaliśmyodpowiedzi na szereg pytań:
-Po co hodujemy krowy?
- Ile tu jest cieląt?
-Do czego służy rozrzutnik ?
-Jak działa  siewnik?
-Czym karmi się krowy w okresie zimy?.......
Biegaliśmy  po całym gospodarstwie. Sami kierowaliśmy ciągnikami, rozróżnialiśmy zboża i zwierzęta. Musieliśmy wykazać się zaradnością i sprytem podczas wizyty na polu pełnym kukurydzy .Tam obserwowaliśmy pracę kombajnisty i traktorzysty. Po uzyskaniu wszystkich odpowiedzi z radością dotarliśmy do przygotowanego przez gospodarzy ogniska. Tu zjedliśmy smakołyki: kiełbaski ,sękacza .Przy gorącej herbacie słuchaliśmy opowieści o innych zwierzętach mieszkających w gospodarstwie: szynszylach, żółwiach lądowych i wodnych, królikach, kotach, psach itp.
Była to bardzo ciekawa i wesoła wycieczka. Szczęśliwi ,pełni wrażeń   z prezentem  żółwikiem Tuptusiem wróciliśmy do szkoły.

Serdecznie dziękujemy za zorganizowanie  tej edukacyjnej wyprawie pt. „W gospodarstwie” państwu Annie i Krzysztofowi Jurewiczom, paniom Annie  Święckiej i Teresie Augustynowicz  oraz panu Truchanowi za bezpieczny dowóz dzieci.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

„Odkrywamy czystą Gołdap - Odkrywamy czystą Polskę”- Sprzątanie Świata 2013 - Przyjaciele Przyrody informują

Drukuj

*  W piątek 04 października 2013 roku odbyła się akcja „Sprzątanie Świata 2013”.
Edycja 20. minęła pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę”. Wzięły  w niej udział dzieci z oddziałów przedszkolnych i klasy I-VI naszej szkoły.

* Jak co roku  sprzątnęliśmy okolice naszej  placówki i las Kumiecie.  Zebraliśmy wiele przedmiotów, które dawno powinny znaleźć swoje miejsce w sortowni śmieci.
Rozmawialiśmy dużo  o sortowaniu i recyklingu.

*AKCJA „NASZE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI” rozpoczęła się i trwać będzie przez cały rok.

„Moje miasto bez elektrośmieci” to autorski pomysł ElektroEko (Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. w Polsce) .Warto podkreślić, że celem programu jest  kształtowanie postaw ekologicznych oraz  nagradzanie prawidłowych postaw mieszkańców, co prowadzi do dużo silniejszego utrwalania pozytywnych nawyków, niż karanie za złe postępowanie.
Nasza Szkoła przystąpiwszy do programu, korzysta z Funduszu Oświatowego, który przeznaczony jest na zakup nowoczesnego wyposażenia i pomocy dydaktycznych. Dołączają do nas inne instytucje np. Starostwo Powiatowe w Gołdapi, Nadleśnictwo Gołdap.

Serdecznie zachęcamy mieszkańców Gołdapi i okolic  do wzięcia udziału w naszym programie. Czekamy na zużyty sprzęt elektryczny; sprzęt zamienimy na kupony; a te na nagrody .
Przyjdź ,przynieś. zostaw!
Szkoła Podstawowa nr 2 im .Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi sala nr 8p.Jeżeli sprzęt jest duży zgłoś chęć oddania –sekretariat szkoły 870884-umówimy się i przyjedziemy.

Wspólnie z  pracownikami Nadleśnictwa Gołdap mamy nadzieję, że mieszkańcy miasta i okolic oraz turyści nie wyrzucą już nic na chodnik ani na  zielony, puszysty dywan w lesie.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Wycieczka po Suwalszczyźnie

Drukuj

W dniach 2 – 3 października 2013r. uczniowie klas IV – VI byli na wycieczce w  Wigierskim Parku Narodowym oraz w Suwałkach.
W  siedzibie Parku, w Krzywem, dzieci  obejrzały wystawę przyrodniczą oraz aktywnie uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych.  Z panią przewodnik wędrowały po ścieżkach Wigierskiego Parku Narodowego poznając różnorodne siedliska, zbiorowiska leśne,  śródleśne małe jeziorka – suchary. W Muzeum Wigier, w Starym Folwarku obejrzały wystawę poświęconą życiu dawnych mieszkańców tych ziem, tradycjom kultywowanym do dziś. Mogły też przyjrzeć się baczniej zwierzętom, które  żyją  w jeziorze Wigry i Puszczy Augustowskiej  . W dawnym klasztorze na Wigrach podążały śladami kamedułów. Zwiedziły klasztor, katakumby. Z wieży klasztornej podziwiały jesienny krajobraz.  Drugiego dnia, po noclegu w Gawrych Rudzie, dzieci oglądnęły film 3D „Turbo” i po krótkim posiłku w KFC ruszyły do muzeum na „spotkanie z panią Marią Konopnicką”.  Z uwagą słuchały informacji o życiu pisarki, aby następnie  sprawdzić swoje wiadomości podczas  gry planszowej.

Zachęcamy wszystkich do uczestniczenia w wycieczkach, gdyż są one jedną z najciekawszych form poznawania otaczającego nas świata i ludzi, ich historii, tradycji.

Joomla "wookie mp3 player 1.0 plugin" by Sebastian Unterberg

Strona 2 z 21