ŁAMIGŁÓWKI PRZYRODNICZE 2018

W czwartek, 17 maja, w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej w Żytkiejmach, czterdziestu pięciu uczniów z ośmiu szkół działających na terenie powiatu gołdapskiego, wzięło udział w XV edycji Łamigłówek Przyrodniczych. Uczestnicy tworzyli 15 trzyosobowych drużyn z klas I-III szkoły podstawowej.
Konkurs prowadzony był w formie turnieju z sześcioma różnymi konkurencjami i pytaniami testowymi, sprawdzającymi wiedzę o przyrodzie, ze szczególnym uwzględnieniem fauny i flory Puszczy Rominckiej.

Naszą szkołę godnie reprezentowały dwie drużyny: Hanna Twardowska, Jakub Banial i Wiktor Kowalczuk z klasy IIIa oraz Amelia Sidor, Anna Struh i Martyna Ziembal z klasy III b. Nasi reprezentanci wprawdzie nie zajęli miejsca na podium, ale wykazali się dużą wiedzą, dzielnie walczyli, zbierali doświadczenia na następne konkursy, otrzymali za udział w konkursie dyplomy i nagrody – gry planszowe, poznali sympatycznych rówieśników z innych szkół. Wyjazd do Żytkiejm zaliczamy do udanych.

Nowe książki w biblitece szkolnej

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe dla biblioteki szkolnej w ramach wieloletniego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3.

Celem tego programu jest wzmacnianie potencjału i roli bibliotek szkolnych oraz uatrakcyjnienie księgozbiorów poprzez zakup nowości wydawniczych pozostających w sferze zainteresowania uczniów. Dzięki temu uczniowie będą mogli korzystać z najnowszych propozycji książkowych, oferowanych na rynku wydawniczym.

W ramach projektu zostały przeprowadzone konsultacje z Powiatową Biblioteką Pedagogiczną i Biblioteką Publiczną w Gołdapi w sprawie planowanych zakupów książek, z Radą Rodziców naszej szkoły, a także z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego. Zorganizowana została też akcja pod hasłem „Wytypuj swoją książkę”,w ramach której uczniowie ze swoimi wychowawcami zaproponowali tytuły, autorów i serie wydawnicze książek, które chcemy zakupić do biblioteki szkolnej.

Pierwsze zamówione książki dotarły już do biblioteki. W najbliższym czasie zostaną opracowane i udostępnione czytelnikom.

W tym roku szkolnym, podobnie jak w poprzednich latach, po rozliczeniu się uczniów z biblioteką za rok szkolny 2017/2018, będzie można wypożyczyć książki na wakacje.

Nasza szkoła KUŹNIĄ TALENTÓW

W artykule pt. „Nie boimy się wyzwań…” z 28 kwietnia 2018r. napisałam, że cztery nasze uczennice wezmą udział w trudnym konkursie recytatorskim „Moje, twoje, nasze”.

Dzisiaj, 16 maja 2018r., nadszedł ten dzień. Konkurs odbywał się w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Kamila Jurewicz z IVb, Maja Piwowar z IVa, Julia Oszkinis z VIa i Martyna Dojlido z VIIa rywalizowały z uczniami innych szkół podstawowych. Komisję tworzyli nauczyciele poloniści z wieloletnim stażem.

Nasza szkoła odniosła sukces! Aż trzy spośród czterech uczennic zostały nagrodzone! Kamila Jurewicz zajęła 1. miejsce, Maja Piwowar III, a Julia Oszkinis została wyróżniona. Martyna Dojlido bardzo dobrze wygłosiła utwór Józefy Drozdowskiej „Dotykam”. Nie znalazła się wprawdzie wśród nagrodzonych, ale nie traci nadziei. Wystąpi za rok.

Warto zauważyć, że ilekroć bierzemy udział w wyżej wymienionym konkursie, zawsze mamy laureatów. To wielkie osiągnięcie. Miło nam, nauczycielom, było ujrzeć wśród nagrodzonych Annę Tabiś, absolwentkę naszej szkoły, obecnie uczennicę gołdapskiego liceum.

Nasza szkoła podczas obchodów Święta Konstytucji 3 Maja

ROZŚPIEWANA SZKOŁA

Dzisiaj Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego była „majowo” rozśpiewana, dlatego że przed nami piękny miesiąc – maj. Tak piękny jak nasza ojczyzna. To z nią kojarzą się  pierwsze dni tego miesiąca: Święto Pracy, Polskiej Flagi i Konstytucji 3 maja. Z dziejami naszej ojczyzny i jej mieszkańców wiążą się także symbole narodowe.

Aby powstało nasze państwo, rozwijało się, potrzebny był wysiłek wielu pokoleń.

Dzisiaj klasy włożyły również nieco trudu, aby z dumą i radością, bez zerkania do tekstu, zaśpiewać pieśni patriotyczne, które ukazywały piękno naszego kraju, a także bohaterstwo Polaków. Warto podkreślić, że atrakcją uroczystości było wykonanie przez klasę IIIa „Poloneza 3 Maja”, ale pieśni współczesnej, jak również pokazanie polskiego tańca narodowego – poloneza. Oto dzisiejszy repertuar i jego wykonawcy:

1. „Mazurek Dąbrowskiego” - wszyscy
  2. „Polska flaga” -  klasa IV a i IV b
  3. „Polskie ABC”  -  klasa II
  4. „Płynie Wisła,  płynie” – grupa O
  5. „Jesteśmy Polką i Polakiem”  - klasa I a
  6. „Mazurek 3 Maja” – klasa VI b i VII a
  7. „Polonez 3 Maja;  pieśń historyczna”    -  klasa VII a
  8. „Polonez 3 Maja – pieśń współczesna” – klasa III a
  9. „Przybyli ułani” -   grupa 0
  10. „Szara piechota” -  klasa V
  11. „Marsz Pierwszej Brygady’ – klasa  VI a
  12. „Pamięć w nas” -  klasa VII b i VII a
  13. „Kocham Cię Polsko!”  – klasa III b

Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy przygotowali dzieci do szkolnej uroczystości. Ogromne podziękowania kierujemy do wychowawców świetlicy za wykonanie dekoracji.

Barbara Nierwińska, Małgorzata Marcinkiewicz