Poznawaliśmy sposoby zwierząt na przetrwanie zimy

Dzieciaki z klasy 0b SP2 przez tydzień poznawały sposoby zwierząt na przetrwanie zimy. Najpierw wszystkie zwierzaki na przygotowanych przez wychowawczynię ilustracjach trzeba było podzielić na następujące grupy:

• Śpiochy,
  • Zimują w ciepłych krajach,
  • Jedzą zgromadzone zapasy,
  • Przychodzą do paśnika,
  • Przylatują do karmnika.

Dzięki pomocy rodziców i pana Andrzeja na parapecie pojawił się karmnik.  Korzystając z różnych źródeł informacji poznaliśmy przysmaki zwierząt i zasady dokarmiania. Przysmakami ptaków wypełniliśmy ptasią stołówkę. Przy karmnikach w kąciku przyrody pojawiły się małe sylwety ptaków, które mogą odwiedzić karmnik na parapecie. Aby poznać jeszcze więcej szczegółów z zimowego życia zwierząt zaprosiliśmy na zajęcia pracownika Nadleśnictwa Gołdap. Pani Basia Jagłowska przybyła do nas z ciekawymi ilustracjami, pluszowymi ptaszkami i małymi upominkami. Dzieci słuchały leśnych opowieści z dużym zainteresowaniem. Największą atrakcją spotkania okazało się wsłuchiwanie w ptasie głosy ukryte w pluszakach.

Mimo zakończenia bloku tematycznego nie zakończyliśmy rozmów o zwierzętach. Teraz często zaglądamy do karmnika. Dzieciaki po jego zawartości potrafią poznać, czy był tam jakiś głodomorek. Przez lornetkę podglądają ptaki zaglądające do karmników na podwórku i przylatujące na brzozy przy szkole. Wygląd ptaków porównują z sylwetami w klasie. Już wiadomo, że ptasią stołówkę przy SP2 na pewno odwiedzają: wróble zwyczajne i mazurki, sikory bogatki i modre, dzwońce, dzięcioły, czyżyki, jemiołuszki, gile, grubodzioby, kawki, sójki i synogarlice.

Święto Babci i Dziadka oraz zabawa karnawałowa w 0b

16 stycznia  po południu pięcio– i sześciolatki z klasy 0b SP2 odwiedzili Rodzice oraz goście szczególni: PRABABCIA, BABCIE I DZIADKOWIE. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie Oni kochają wnuki bezgranicznie i są gotowi w każdej chwili uchylić im nieba. Dzieciaki w podziękowaniu za ich miłość i troskę przedstawiły jasełka, zaśpiewały piosenkę, wręczyły samodzielnie wykonane papierowe kwiatki. Było rozbawienie, wzruszenie i podziw dla umiejętności maluchów. Potem wszyscy zasiedli do przygotowanego przez grupę mam poczęstunku. Następnie dzieci bawiły się przy muzyce i tańczyły, a dorośli mieli czas na rozmowy. Niektórzy z gości przychodzili wcześniej do sali nr 8 SP2 jako rodzice, tym razem przyszli jako dziadkowie. Były to bardzo miłe spotkania i wspomnienia po latach.

Dziękuję Rodzicom za pomoc w zgromadzeniu rekwizytów i strojów do  przedstawienia. Szczególnie dziękuję Paniom, które przygotowały poczęstunek, napracowały się najpierw w przygotowaniu sali a potem w jej uporządkowaniu.

Pasowanie na czytelnika, czyli oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki, ma swoje stałe miejsce w kalendarzu szkolnych wydarzeń. Głównym celem spotkań z pierwszoklasistami, które odbyły się w 15 i 16 stycznia 2019 r., było zapoznanie ich ze zbiorami biblioteki i zasadami korzystania z księgozbioru. Na zajęciach uczniowie mieli okazję wykazać się wiadomościami o książkach i znajomością postaci literackich, a także rozwiązać zagadki związane z bohaterami bajek. Na zakończenie wszyscy uczniowie składając uroczyste przyrzeczenie, zobowiązali się do przestrzegania zasad bibliotecznych i szanowania wypożyczonych książek, po czym zostali pasowani na pełnoprawnych czytelników biblioteki szkolnej.

Zapraszam rodziców do przeczytania tekstu o kształtowaniu potrzeby czytania.

Konkurs recytatorski

Regulamin ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej
pt. „Polska – mój dom”

Cele konkursu:
- kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich;
- kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich;
- poszerzenie znajomości twórczości patriotycznej poetów polskich;
- rozwijanie zainteresowań literackich;
- poszukiwanie literackich wzorców i wartości istotnych w życiu człowieka.

Termin konkursu: 26 lutego 2019r., godz. 9.50

Miejsce: klasopracownia nr 18

Uczestnicy:
1. Konkurs skierowany jest do uczniów kl. 0 – 8 Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi.

2. Konkurs odbywa się w 4 kategoriach wiekowych:

grupa 0
grupa kl. I – III
grupa kl. IV – VI
grupa kl. VII – VIII.

3. Każdy uczestnik prezentuje po jednym wybranym wierszu polskiego poety o tematyce patriotycznej, którego czas prezentacji nie może przekraczać 5 minut (komisja zastrzega sobie możliwość przerwania dłuższego występu); możliwa jest recytacja wiersza z podkładem muzycznym, charakteryzacją, rekwizytem.

4. Uczestników konkursu ocenia komisja powołana przez organizatora.

5. Wyniki konkursu zostaną przekazane uczestnikom po jego zakończeniu. Będą również zamieszczone na stronie internetowej szkoły.

Kryteria oceny:
- dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie,
-  interpretacja tekstu,
- dykcja,
-  kultura słowa,
-  ogólny wyraz artystyczny ( ubiór, uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, dobór podkładu muzycznego).

Nagrody:
nagrody rzeczowe za miejsce 1., 2., 3. w każdej kategorii wiekowej. Dyplomy wszystkim recytatorom. Nagrody zostaną wręczone podczas spotkania z panią dyrektor.

Organizator konkursu:
Małgorzata Marcinkiewicz

Współorganizatorzy:
Barbara Girtler,
Patrycja Dulewicz,
świetlica szkolna.

Jemiołuszki i Kosy z 2a SP2 informują:)

Rozpoczęliśmy dokarmianie w grudniu tuż po opadach pierwszego śniegu i trwamy w tym juz miesiąc. Nowy rok to nowe utrudnienia dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Ale one wiedzą, gdzie przylecieć i zawsze coś im tu wpadnie do dzioba:) Szybko przyzwyczaiły się i przylatują regularnie. Wiedzą, że dyżurujące Jemiołuszki i Kosy z 2a to konsekwentni w działaniach przyjaciele przyrody:)

W drodze do ptasiej stołówki słychać zmarzniętych  Pustobrzuszkowców "ABY DO WIOSNY"
Gdy wracają już jako Pełnobrzuszkowce wtedy śpiewają: "ZIMA WCALE NIE JEST ZŁA"